Vysoké podpätky boli vymyslené pre mužov!

0
Pridal 18. November 2014 admin , Nezaradené

Či už sú to letné žabky, cvičky na bežný deň, lodičky, elegantné čižmy či iná obuv, je fakt, že väčšina žien si na topánky potrpí. A každá sa iste zhodne na tom že jej garderóba nie je kompletná bez páru topánok s vysokým podpätkom.

Popätkové topánky sú súčasťou módy už mnoho storočí, avšak, čo je prekvapivé je fakt, že tieto elegantné topánky, ktoré pridávajú na výške a zlepšujú držanie tela neboli v minulosti vyhradené iba pre ženy. Vojvodovia a králi ako napríklad Ľudovít XIV boli dobre známi za to, že radi nosili topánky s vysokými podpätkami. Ba čo viac, radi sa dokonca s týmito topánkami nechávali maľovať na obrazy! V tých časoch nebolo ničím nezvyčajným, že topánky špeciálne vyrobené pre Ľudovíta XIV dosahovali veľkosť podpätku viac než 25 centimetrov!

Zatiaľ čo dnes sú tieto vysoké topánky rezervované výhradne pre ženy, v minulosti mali tieto topánky vysoko praktický význam pre mužskú časť populácie. Tak napríklad v antickom Ríme, ženy aj muži nosili sandály s plochým podpätkom znýmym ako Cothurns, práve preto, aby bol človek chránený od blata a smetí na uliciach.

Pôvodne rezervovaný tento typ obuvi pre aristokraciu, postupom času však topánky na vysokých podpätkoch strácali zo svojho postavenia ako obuvi určenej len pre vysokú spoločnosť a dnes sú akceptovanou obuvou už takmer pre všetkých. Samotný podpätok bol v minulosti praktický prvok, dnes sú takmer výsostne módnym doplnkom
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať