9 alergií, o ktorých ste ani nevedeli, že existujú

0
Pridal 13. March 2014 admin , Články

V dnešnej dobe je už každý na niečo alergický – na peľ, rôzne druhy ovocia či na zvieratá. Ale byť alergický napríklad na vodu, vlastné dieťa alebo modernú technológiu? Áno, i to sa môže stať. A práve o tom je následujúci článok.

1. Alergia na vlastné, novonarodené dieťa

alergia1

Podľa americkej akadémie pôrodníkov a gynekólogov, pemphigoid gestitionis je kožné ochorenie, pri ktorom sa objavuje žihľavka na bruchu, v horších prípadoch i na väčších častiach tela. U žien sa príznaky prejavujú v období 6.-9. mesiaca tehotenstva a po pôrode. V nezvyčajnejších prípadoch sa deti môžu rovnako narodiť s určitými poruchami kože.

U Joanny Mackieová (28 rokov) sa prejavili takéto príznaky po narodení jej syna Jamesa. Bolestivé červené opuchy na chrbte, nohách, rukách a hrudi jej spôsobili takú bolesť, že nebola schopná držať pri sebe svoje novonarodené dieťa. Po niekoľkých mesiacoch alergia ustúpila, ale na žene sa zanechali výrazne znaky – tmavé škvrny.

2. Alergia na vodu

alergia2

Táto alergia je vo svete rovnako známa i ako aquagenic urticaria a prejavuje sa približne na 1 človeku z 23 miliónov. Byť alergický na vodu je skutočne veľmi zriedkavé. Osoba trpacia touto chorobou je háklivá na ióny v nedestilovanej vode, takže pri pití i pitnej, destilovanej vody si musia byť poriadne na pozore.

Teenegerka Asleigh Morrissová si nemôže po svojom náročnom dni ísť zaplávať, dať si horúci kúpeľ alebo sprchu – i ona je alergická na vodu. Dokonca i samotný pot tejto 19-ročnej študentky spôsobuje objavujúce sa vyrážky. Ak je Asleigh namočená vo vode, jej telo trpí ukrutnou bolesťou – objavujú sa červené hrče a svrbenie, čo trvá asi 2 hodiny. Asleigh musí preto svoju hygienu obmedzovať, v sprche nikdy nemôže ostať dlhšie ako jednu minútu.

3. Alergia na drevo

alergia3

Alergia na drevo môže byť jednoznačne problematická. Zatiaľ čo existujú ľudia, ktorí sú alergickí iba na určitý typ dreva, sú i osoby, ktoré trpia bolesťou v blízkosti akéhokoľvek druhu dreva a v akejkoľvek forme – či už prachu, alebo tuhých častíc. Spolu s touto alergiou prichádza i fakt, že sa nemôžete dotknúť papiera, ceruzky alebo drevorubača! Alergia môže byť taká silná, že koža vypadá tak, ako keby bola, doslova, vypálená. Vo väčšine prípadov, táto choroba spôsobuje podráždenie kože, kašeľ alebo kýchanie.

4. Alergia na cvičenie

alergia4

Nesmejte sa, keď vám váš priateľ povie, že je alergický na cvičenie. Skutočne taká alergia existuje a on môže byť práve jedným z tisíc, ktorý ju má. “Exercise-induced anaphylaxis” (v preklade: cvičením vyvolaná anafylaxia) je vážna alergická reakcia spôsobená telesnou aktivitou, prípadne môže súvisieť i s jedením niektorých potravín pred cvičením. Táto životu-ohrozujúca alergia sa zvyčajne prejavuje u osôb, ktoré sú alergické na niektoré druhy potravín a pracujú na stavbe. Hlavné príznaky sú únava, teplota, svrbenie, červenanie kože, kolaps, bezvedomie. Rovnako sa môže vyskytnúť opuch hrdla, ťažkosti s dýchaním, dusenie, nevoľnosť a vracanie.

5. Alergia na jablká jedené vedľa brezy

alergia5

Existuje mnoho alergií súvisiacich s konkrétnym jedlom, no dievča menom Grace Morley má ešte oveľa neobvyklejšiu “potravinovú” alergiu. Nie je alergická na jablká, ani na brezu. To platí v príade, ak nie sú tieto dve veci pri sebe! Ak dievča je jablko pri tomto druhu stromu, okamžite sa začnú prejavovať následky. Dostane šok a v priebehu niekoľkých minút by mohla dokonca zomrieť!

6. Alergia na slnko

alergia6

Nie je také nezvyčajné, že by ľudia boli alergický na slnko, no existuje špeciálny typ slnečnej alergie, ktorý nie je tak rozšírený. Iba veľmi málo ľudí trpí práve týmto typom. Slnečná žihľavka je choroba, pri ktorej sa u osoby, vystavenej na priamom UV žiarení, objavujú poruchy kože – sčervenenie a svrbenie. Najčastejšie postihnuté časti kože sú pod krkom, zadné časti rúk, a dolné končatiny.

7. Alergia na modernú technológiu

alergia7

Pre väčšinu ľudí je používanie mobilného telefónu, varenie večere v mikrovlnej rúre alebo jazda v aute súčasťou moderného života v 21.storočí. Avšak toto neplatí pre ženu menom Debbie Bird – je totižto alergická na modernú technológiu! 39-ročná žena je tak citlivá na elektromagnetické polia alebo na tzv. “smog” vytváraný počítačmi, mobilnými telefónmi alebo dokonca i niektorými autami, že sa na jej tele okamžite objavia príznaky – viečka jej napučia 3x viac ako ich normálna veľkosť sprevádzané bolestivými kožnými vyrážkami na celom tele. Lekári nevedia ešte presne zdôvodniť tento druh alergie. Vo svete momentálne trpí touto chorobou asi 500 ľudí.

8. Alergia na bozkávanie

alergia8

Môže to znieť smiešne, ale bozky môžu skutočne vyvolať alergické reakcie u niektorých ľudí. Bozkávanie môže spôsobiť žihľavku, vyrážky, svrbenie očí, pľuzgiere na viečkach či dýchacie ťažkosti. Malý bozk na líce nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, ale veľké, vášnivé bozky u niektorých môžu. Choroba neznamená, že je niekto alergický na pery alebo jazyk druhého človeka. Je to osoba, ktorá je alergická na určité jedlo alebo lieky. Vzhľadom na blízky kontakt dochádza k výmene slín. Osoba, s ktorou sa bozkávate mohla predtým zjesť alebo užiť, na čo je váš organizmus alergický. Práve to neskôr spôsobí alergickú reakciu.

V roku 2003, Jamie Stewart (17 rokov) dostal anafylaktický šok, keď pobozkal svoju partnerku pod imelom. Neskôr sa ukázalo, čo bolo príčinou tohto stavu. Jeho priateľka totižto predtým zjedla celé vrece orechov. Jedlo, na ktoré je Jamie alergický!

9. Alergia na spodné prádlo

alergia9

Alergia na spodné prádlo je typ alergickej reakcie, v ktorej sa objavujú kožné vyrážky, svrbenie a dokonca i pľuzgiere. Alergia na spodnú bielizeň je veľmi problematická, bolestivá a zábavná zároveň. Každý sa môže tejto alergie zbaviť veľmi rýchlo. Totižto hlavným dôvodom zodpovedným za tento typ ochorenia (u mužov i žien) môže byť nosenie rôznych typov tkanív použitých pri výrobe spodného prádla ako je napríklad polyester, bavlna, latex. Ako najlepšie riešenie pre obmedzenie tohto typu alergie je používanie kvalitného spodného prádlo, ktoré je prijateľné pre vašu kožu. Hovorí sa, že i samotná Britney Spears trpí týmto ochorením, po tom, čo pár razy vystúpila na verejnosti bez spodného prádla.
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať