Prečo hady stále vypľazujú jazyk?

0
Pridal 4. February 2014 admin , Články

had1Jazyk hadov je orgánom hmatu, čuchu a chuti. Čuch je u hadov asi najdôležitejší zmyslový orgán. Hady ním rozpoznávajú korisť, nepriateľa, ale i sexuálneho partnera. Nos však hrá pri zachycovaní pachu iba podradnú úlohu. Omnoho dôležitejšiu rolu hrá práve jazyk. Had ho pri zavretej tlame vysunie drobnou medzerou pod horným dielom hlavy, naberie ním jemné pachové čiastočky, ktoré po zasunutí späť do tlamy odovzdá čuchovému ústrojenstvu. Tam sú pachy vyhodnotené a informácie posunuté do mozgu.

Vyjadrenie odborníka:

Hadí jazyk je veľmi dôležitý orgán, ktorý slúži na orientáciu v prostredí podľa pachu. Avšak jazyk nie je hlavný vyhodnocovač, je to transportér. Transportuje častice pachu do tzv. “laboratórie”, ktorá sa volá Jakobsonov orgán. Sú to jamky vo vrchnej časti hada, kde prebieha analýza pachu. Čuch je pre hada najdôležitejší zmysel. Had nečuchá nozdrami, tak ako sme zvyknutí u cicavcov napríklad, ale vyhodnocuje pachy práve v tomto Jakobsonovom orgáne. Je zaujímavé, že Jakobsonov orgán máme i my – cicavce. My to už akurát nepoužívame tak často. Dá sa povedať, že už to ani tak nevieme. Je to prídavný orgán k čuchu, ktorý sídli v nose, no časom pravdepodobne u nás zmizne úplne. Naopak u hada je to základný orgán, ktorý mu slúži na orientáciu v prostredí. A jazyk je dôležitý transportér. Bez tohto jazyka by bol had absolútne zmätený v prostredí a pravdepodobne by nebol ani vôbec schopný prežiť, pretože by sa dobre neorientoval.

Mnoho ľudí ma strach z hadieho jazyka, pretože je, dá sa povedať, rozdvojený a vypadá dosť nebezpečne. Tento strach je však úplne neopodstatnený. Had jazykom nemôže ani bodnúť, ani pichnúť. Je to veľmi jemný, citlivý orgán, takže v žiadnom prípade ním had nedokáže ublížiť. Jeho rozdvojenosť jazyka je taktiež úžasný jav. Táto rozdvojenosť mu umožňuje priestorovú orientáciu zároveň. Jamky v Jakobsonovom orgáne sú tiež dve a presne podľa toho, v ktorej jamke je vyššia koncentrácia toho pachu, tak to poskytuje hadovi odkiaľ pach ide. Rovnako ako my máme na orientáciu v priestore oči, had má svoj jazyk. Hadovi dve špičky jazyka poskytujú orientáciu v priestore plnom pachu.

had2
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať