Kim Peek – Geniálny autista č.1

0
Pridal 6. February 2014 admin , Články

Na svete existuje mnoho výnimočných ľudí. Výnimoční od ostatných, od nás. Medzi nimi sa radí i tento geniálny autista menom Kim Peek, ktorý dokáže, mimo iného, i napríklad čítať jedným okom jednu stranu knihy a druhým okom druhú. Predstavujem Vám človeka, ktorého história sveta predtým nikdy nepoznala.

Kim+PeekAmeričan Kim Peek nemá na svete konkurenciu. Nevie síce základné veci – vyčistiť si zuby, zaviazať topánky, ale zato vie všetko, čo kedy čítal, počul alebo videl. Keď bol Kim Malý, lekár povedal jeho rodičom smutnú správu – Kim je retardovaný a nikdy sa nič nenaučí. Mal ísť do ústavu, no otec na to nechcel pristúpiť. A predsa, Kim sa v 16-tich mesiacoch začal učiť čítať. Čítanie ho začalo natoľko zaujímať, že v 4 rokoch vedel naspamäť osem zväzkov encyklopédie, poznal všetky ulice, všetky televízne stanice, všetky telefónne predčísla v USA.

Dnes Kim Peek prekvapuje aj vedcov. Pamätá si všetky diaľničné systémy v USA, pozná historické dátumy z celého sveta. Jeho otec sa sťažuje, že s ním nemôže ísť na koncert s vážnou hudbou, pretože keby niektorý muzikant niečo zle zahral, Kim by vyskočil a začal by kričať, že urobil chybu. Kimovi je celkom jedno čo číta, či to je román, alebo telefónny zoznam. Stačí aby si to raz prečítal a už to nikdy do konca života nezabudne. Kim Peek je naozaj výnimočný. Môžeme takmer povedať, že vie skoro všetko o všetkom.
kim

Kvôli jeho schopnostiam ho prezývajú Kimputer. Teraz je stále vo výskume vedcov a ich testov. Kim pri jednom teste prečítal osem stránok za 53 sekúnd a po dvoch hodinách si pamätal 98 percent stránok vrátane očíslovania stránok. Kim je schopný prečítať dve stránky textov za osem sekúnd. Ako to je možné ? Jednoducho – ľavým okom číta jednu stránku a pravým okom druhú stránku.Vedie si ďaleko lepšie, ako výkonný skener s funkciou rozpoznávania znakov. Za 145 rokov, čo sa lekári mozgovou dysfunkciou zaoberajú, sa ešte nestretli s takým človekom, ktorý by sa Kimovi len z ďaleka vyrovnal. Takýto človek pravdepodobne neexistoval v celej histórii.

Ako to vlastne je?

Jednoducho povedané: Kimovi v mozgu chýba zväzok nervových vlákien, ktoré spájajú obidve mozgové hemisféry. Zdá sa teda, že u Kima túto funkciu prevzali iné zväzky neurónov a to pravdepodobne zodpovedá za Kimovu perfektnú pamäť. Posledné testy tiež naznačujú, že za svoje schopnosti Kim nevďačí len autizmu, ale má hneď niekoľko ďalších mozgových chorôb. Pri testovaní sa taktiež prišlo na to, že matematické a logické úlohy sú nad Kimove sily. Keď mu dali bežný IQ test, Kim dosiahol len 73 bodov.

kim1
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať