5 najbohatších žobrákov na svete

0
Pridal 12. January 2014 admin , Články

„Pokiaľ nezarobím aspoň 200 dolárov, nejdem domov,“ tvrdí žobrák z newyorského Manhattanu, Harry Gaston Hollman. Je talizmanom pre svojich zákazníkov, ktorému nevadí ani mráz. Nahovára im: „Ak mi nedáte aspoň 5 babiek, nebudete mať celý deň šťastie. Mesačne takýmto spôsobom zarobí asi € (160 tisíc korún). Harry chodí výhradne pešo. Avšak potrpí si na luxus a na „skromný“ letný byt na Floride cestuje výhradne lietadlom.

zobrak

1. Kto: Vasilij Gromko

Vek: 47 rokov
Pôvodné zamestnanie: vodič
Stav: ženatý, 3 dcéry
Kde: Ruskije Najmany, Rusko
Príjem: približne 200 tisíc €

Obyvatelia ruskej dediny Ruskije Najmany zarábajú na živobytie žobraním. Tento spôsob získavania obživy už vymýšľali ich predkovia za vlády Stalina. Nazývajú sa „vyhorlancami“ a pohybujú sa po celom Rusku. Ich najčastejšou výhovorkou je požiar, ktorý ich obral o celý majetok. Niektorí jednotlivci zarábajú mesačne až  € (400 tisíc korún) mesačne. Žobráci sa pohybujú veľmi rýchlo. „Je potrebné mať talent herca a skúsenosť psychológa,“ tvrdí jeden z nich, Vasilij Gromko. Niekedy mu peniaze posielajú ľudia z celého Ruska poštou!

2. Kto: Izmahír Vasadí

Vek: 81
Pôvodné povolanie: žobrák
Stav: slobodný
Kde: Dilí, India
Príjem: približne 40 000 € ročne

Izmahír Vásadí, jeden z najbohatších príslušníkov žobroty, žije v Indickej Dillí. Takýto žobráci sú nazývaní „nedotknuteľní“. Majú toľko šikovnosti, ale aj drzosti! Žijú na okrají miest a žiadny iný hinduista sa ich nesmie dotknúť alebo ich zamestnať. Kastovný systém je indickou ústavou už dávno zrušený, ale v praxi sa stále dodržuje. Deti “nedotknuteľných“ sú zase “nedotknuteľní“.

A ako si žije najbohatší žobrák z Indie? Skvelá pozícia domu na západnej vilovej časti veľkomesta. Má približne 1 milión €. Rád medituje, žobrať chodí každý deň. A jeho oblečenie pri práci? Nosí jednoduché dreváky a háv.

3. Kto: Edward Southrick

zobrak1

Vek: 56 rokov
Pôvodné zamestnanie: farmár
Stav: rozvedený
Kde: Londýn, Anglicko
Príjem: v prepočte asi 36 tisíc € ročne

Edward začína žobrať už od roku 1981. Inšpiruje sa jedným žobrákom J. W. Welsom, ktorého spoznal prostredníctvom súdu, kde Edward vystupuje ako svedok. Zo súdu mu dali peniaze. Avšak “len“ 120 libier. Edward nie je spokojný, pretože jeho celoročná dávka drog stojí až 22 tisíc libier. V súčastnosti pracuje ako anglický žobrák. Zárobok dosahuje v prepočte asi 900 tisíc korún ročne. Svoje príjmy poctivo zdaňuje. Hovorí, že je to len “malá žobrota“.

„Na začiatku som si myslel, že robím niečo nečestné, že prijímam od ľudí almužny. Časom som vzal celú vec viac obchodne,“ hovorí o svojej práci Edward. So svojimi chlebodarcami sa baví o politike, športe a o deťoch. Majú ho radi a vôbec im nevadí, keď mu dajú darom nejakú tu libru.

4. Kto: Lion Lanien

Vek: 58
Pôvodné zamestnanie: učiteľ
Stav: vdovec
Kde: Paríž, Francúzsko
Príjem: približne 30 tisíc €

Turistická sezóna v Paríži vrcholí. Do misiek a klobúkov ľudia hádžu drobné aj papierové mince. Mesačne títo francúzski žobráci dostanú až 1600 €. „V zime je to lepšie, to tu nie je ochranka, ktorá si berie tretinu zárobku. Tí chlapíci sedia radšej niekde v teple,“ vysvetľuje pán Lion Lanien, ktorý má svoje sídlo na rohu Rue Diaz. Mráz mu podľa jeho slov nevadí. V letných mesiacoch ho strážia dvaja ochrankári; do jeho rajónu nepustí ani jedného žobráka. Na žobráka je veľmi poctivý. Svoje príjmy si poctivo zapisuje do bloku. Zrejme preto, že pracoval ako učiteľ matematiky. „Na cestu žobráctva som sa vydal, keď mi zomrela manželka,“ spovedá sa Lion.. „Medzi nami sú však aj skutoční žobráci, ktorí sú úplne na dne, avšak základ tvoria profesionáli.“

5. Kto: Kamaal Amanullaha

Vek: 17
Pôvodné zamestnanie: študent
Stav: slobodný
Kde: Kábul, Afganistan
Príjem: v prepočte 20 tisíc € ročne

Mladý Kamaal funguje ako žobrák už od deviatich rokoch. „Nezmenil by som svoj život. Živím svojich súrodencov a dedka s babkou. Celkom sedem ľudí. Máme sa skvelo,“ hovorí chlapec, ktorý je na svoju profesiu pyšný. Dokázal naraz navštevovať základnú aj strednú školu.

zobrak2

(Obrázky sú len ilustračné.)
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať