Prečo nohy smrdia?

0
Pridal 2. December 2013 admin , Články

Viete aký jednoduchý spôsob určite zaberie, keď potrebujete dostať všetkých ľudí preč z vašej izby? Jednoducho si vyzute topánky a ponožky a to určite zaberie 🙂 Nepríjemný zápach, ktorý produkujú naše nohy ich prinúti opustiť miestnosť skôr ako sa nazdáte. A možno popri tom dostanete aj komentáre typu: “Čo to tu tak smrdí?”

nohy1

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo nohy vlastne smrdia? Nie je nič nezvyčajné, keď povieme, že nohy sa potia. Avšak, nohy sa potia podstatne viac než iné časti nášho tela. Každá  noha obsahuje viac než 250 tisíc potných žliaz, ktoré robia z nôh najviac potiacu časť celého nášho tela. Za jeden deň dokáže jedna noha vyprodukovať viac než 0,1 litra potu! Kto neverí, nech si zabehne pár kilometrov a potom si vyzuje topánky – určite hneď zistí, o čom je reč…

Tak kto je vlastne vinný za to, že sa nohy tak strašne potia? Odpoveď je… baktérie! Tieto mikroskopické organizmy konzumujú pot, mŕtve kožné bunky, aby sa udržali nažive a obývajú temné a vlhké miesta (ako vnútro našich spotených nôh). S konzumáciou potu dochádza k ich neustálemu množeniu, takže ak nenosíte v topánkach ponožky, budete mať približne dvojnásobné množstvo baktérii živiacich sa vašim potom z nôh. Čo je však dôležité je, že baktérie pri konzumácii potu vylučujú veďalšie produkty ako sú organické kyseliny. A práve tie môžu za samotný nepríjemný zápach.

nohy2

U niektorých ľudí je však tento zápach ešte viac nepríjemný ako u ostatných ľudí. Ak patríte medzi nich, gratulujeme vám, patríte medzi 15 percent populácie, ktoré sú hostiteľmi baktérií typu Micrococcus sedentarius, ktoré nielen že produkujú zapáchajúce organické kyseliny, ale navyše aj zlúčeniny síry. Že neviete aký zápach si máte pod týmto označením predstaviť? Pre ujasnenie predstavy skúste ovoňať zhnité vajíčko!

Prečo sa podobný zápach týka iba nôh? Okrem podpazušia (ktoré funguje mierne odlišne), naše telo ako také neprodukuje zápach. Odpoveď teda leží priamo v topánkach a ponožkách. Pot v nohách sa nevyparuje do vzduchu tak ako napríklad z rúk a to je príčina množenia týchto baktérií ako aj samotného zápachu, ktorý tie malé potvory produkujú…
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať