Otázky, ktoré Vás bavia (časť 4)

0
Pridal 14. December 2013 admin , Články

16. Kedy sa asi zrodili bojové umenia?

Väčšina bádateľov sa domnieva, že to bolo v stredovekej Číne. Základom sa stali metódy sebaobrany budhistických mníchov. Okrem fyzického cvičenia zahŕňajú určitú duchovnú filozofiu. Napríklad známe kung fu súvisú s čínskym výrazom gong fu, teda schopnosť. Z toho sa vyvinul bojový šport karate, čo znamená otvorená ruka.

17. Ako vzniká zemetrasenie a koľko ich je asi ročne na svete?

zemetrasenie
Podľa vedeckého výkladu zemetrasenia vznikajú, ak dôjde v zemskom telese k náhlemu uvoľneniu energie. Tá sa pod povrchom hromadí v dôsledku silových pochodov, ktoré v horninách zemskej kôry a plášťa neustále vytvárajú napäté stavy. Medzi tieto procesy patrí konvenčné prúdenie, gravitačné pôsobenie a pod. Ak dôjde k náhlemu uvoľneniu uvedenej nahromadenej energie, vzniká zemetrasenie. Dá sa definovať ako “súbor krátkodobých pohybov, reprezentujúci proces pri zmene napätého stavu hornín”. Každoročne sa naša planéta stane dejiskom desiatok tisíc zemetrasení rôznej intenzity. Experti spočítali, že sa pri sa pri nich celkom uvoľní energia s účinkom 100 000x silnejším, ako mala atómová bomba, zhodená 6.8.1945 Američania na Hirošimu.

18. Koľko nám asi za rok vypadne vlasov?

Normálny človek ročne môže stratiť cca 30 000 vlasov a 4 kg odumretej kože.

 

19. Môže mať charakter počasia v určitej časti sveta vplyv na tvar a veľkosť nosov obyvateľov?

Ľudia, ktorí žijú v chladnom suchom podnebí, majú väčšinou užšie nosy ako obyvatelia suchých a teplých oblastí. Prečo? Vedci tvrdia, že úzke nosné dierky účinnejšie ohrievajú a zvlhčujú vdychovaný chladný vzduch, čím znižujú riziko poškodených pľúc.

20. O koľko je Golfský prúd teplejší ako okolitý oceán?

golfsky-prud-mapa

Golfský prúd prúdi od Mexického zálivu cez Atlantický oceán. Svojou teplou vodou zmierňuje podnebie v severnej Európe. Vo svojej severnej časti je Golfský prúd oveľa teplejší než okolité vody. Medzi Faerskými ostrovmi a Veľkou Britániou má napr. pomerne príjemnú teplotu 8°C, zatiaľ čo okolitá voda iba 0°C. Zdrojom tepla je tropické slnko, ktorého lúče ohrievajú stredný Atlantik a prúd toto teplo veľmi efektívne prepravuje ďalej. V severnom Atlantiku teplo z Golfského prúdu zohrieva atmosféru, čím otepľuje európsku klímu tak, ako keby sa tu množstvo slnečného žiarenia zvýšilo o tretinu. Napríklad v januári je rozdiel priemerných teplôt medzi pobrežím Nórska a severnou časťou Kanady približne 30°C. Podľa najnovších odhadov odborníkov by v prípade, že toto “ústredné kúrenie pre Európu” prestalo fungovať, klesla teplota v severnej časti našeho kontinentu cca o 6°C.

 (tento článok bol pôvodne publikovaný dňa 6.septembra 2010 na našom predchádzajúcom webe – coolplaneta.com)
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať