Čo je to polárna noc?

0
Pridal 5. December 2013 admin , Články

Po tmavých uliciach pochoduje skupinka školákov v reflexnom oblečení. K batohom majú pripnuté svietiace hračky. Že by sa škola pretiahla až do noci? Nie, je chvíľu po tretej hodine popoludní a nórska zima sa ukazuje v pomalom tempe polárnej noci.

polarna-noc

Čo?

Medzi 21. novembrom a 21. januárom nastáva pre obyvateľov krajín v blízkosti severného pólu zlé obdobie – pomaly sa lúčia so slnkom. Čaká ich totiž niekoľko mesiacov života v tme. Ľudský organizmus to neznáša dobre, a tak i napriek všetkým vitamínovým dopingom dovedie skazonosná depresia každý rok niekoľko desiatok severanov k samovražde. V 9-miliónovom Švédsku si každoročne v tomto období vezme život z každých 100 000 obyvateľov 35 mužov a 4 ženy.

Kde?

Polárna stanica Amundsen-Scott leží 100 metrov od južného zemského pólu v Antarktíde. Blíži sa koniec novembra a v miestnostiach stanice, ktorá existuje od roku 1956, je poriadny zhon. Viac ako stovka pracovníkov totižto balí kufre. Čoskoro príde polárna noc a to tu nechce zostať skoro nikto. Z celkového počtu 200 výskumníkov ich bude v temnej Antarktíde prežívať necelých 90. Tí sa ale budú môcť kochať polárnym žiarením, javom, ktorý je počas tohto obdobia dobre pozorovateľný. Okrem celej Antarktídy zažijeme polárnu noc v celej Arktíde, teda oblasti okolo severného pólu, na ploche 26 miliónov kilometrov štvorcových. To je ako trojnásobná rozloha celých Spojených štátov vedľa seba.

Kedy?

35-ročný George, britský polárny výskumník, nabije zbraň. Ostáva mu už len pár dní, aby si nalovil zásoby. Počas následujúcich dní sa začne pomaly šetriť. To bude trvať 8 týždňov, v ktorých nenarazí na žiadne živé zviera. Ani potom sa mu to nepodarí, nastane totižto pravá polárna noc, ktorá bude okupovať severný pól celých 6 mesiacov, teda najdlhšie obdobie v celej polárnej oblasti. Za celú tu dobu sa slnko ani kúsoček nevyhupne na oblohu. Tma bude taká, že na bežný život budete potrebovať dosť výkonnú baterku.

polarna-noc1

Ako?

Ako je známe, zemská os pretínajúca našu planétu, má šikmú plochu. A práve vďaka nej sa dočkáme severne od polárneho kruhu v zimných mesiacoch dní, keď slnko vôbec nevyjde a naopak. Na polárnom kruhu je možné v deň letného slnovratu vidieť slnko celých 24 hodín. A čím bližšie budeme k pólu, tým sa daný “večný deň” pretiahne. Inak sa ale polárny kruh vyznačuje pomerne stereotypnou časomierou – panuje tu celoročná rovnodennosť (teda aj v decembri alebo júni, podiel noci a dňa sa vždy delí po 12 hodinách).
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať