7 ohromujúcich dier na Zemi

0
Pridal 17. December 2013 admin , Cool galéria

Pohľad na tieto fotky je síce možno trochu desivý, ale na druhej strane vás určite fascinuje.

1. Diamantová baňa Mirnyj, Sibír

Je to absolútny gigant a je držiteľom titulu najväčšej otvorenej diamantovej bane na svete. Impozantné sú aj jej rozmery – priemer 1200 metrov a hĺbka 525 metrov. Nad kráterom je dokonca zóna zákazu preletu, pretože jama už vtiahla niekoľko helikoptér.

1a

Tá maličká červená šípka nám ukazuje na veľký kamión.

1b

1c

2. Veľká jama Kimberley – Južná Afrika

Ide zrejme o najväčšiu ručne vykopanú jamu na svete. Táto 1097 metrov hlboká baňa poskytla viac ako 3 tuny do roku 1914, kedy bola zatvorená. Množstvo zeminy, ktorú museli robotníci pri hĺbení tejto jamy odviezť je odhadované na 22,5 milióna ton.

kimberly1

 kimberly2

V Juhoafrickej republike je viacero baní a v jednej sa našiel i obrovský, 3106,75 karátový diamant, ktorý vážil 621 gramov. Jeho meno bolo Cullinan. Bol však bez farby a lesku, preto bol rozrezaný na 11 častí a z najväčšej z nich vznikol skvost medzi diamantmi – Great Star of Africa (530,2 karátu; na obrázku diamant vpravo)

3. Slavná jama na priehrade Monticello v Kalifornii

Slávna jama je používaná ako výpust priehrady. Keď je už priehrada naplnená k hranici svojej kapacity a potrebuje byť čiastočne vypustená, voda odchádza práve touto dierou. Má priemer 22 metrov a jej maximálny prietok je 14 400 m³/sek.

 monticello_dam_drain_glory_hole_usa4
monticello-dam-aerial
monticello_dam_glory_hole

4. Medená baňa Bingham canyon, Utah, USA

Ďalšia obrovská jama, ktorá patrí medzi najväčšie na svete. Ťažba začala v roku 1863 a dodnes pokračuje. Veľkosť jamy sa neustále zväčšuje. Jej súčasné rozmery sú: hĺbka – 1.2 km , šírka – 4 km a zaberá plochu s rozlohou 7.7 km².

4

5. Veľká modrá jama, Belize

Leží asi 60 míľ ďaleko od pevniny Belize a je úžasným “geografickým fenoménom” známym ako Modrá jama. Existuje väčší počet modrých jám, ktoré sú rôzne rozmiestnené po svete, ale žiadna nie je tak ohromujúca, ako táto. Jama má takmer dokonalý kruhovitý tvar, je 1/4 míle široká a v strede hĺbka dosahuje 145 metrov. Jama je samozrejme veľmi obľúbená a využívaná potápačmi.

5a

Great_Blue_Hole

great-blue-hole2

6. Diamantová baňa Diavik, Kanada

Ďalšiu neuveriteľnú dieru v zemi môžete nájsť 300 km severovýchodne od Yellowknife v Kanade. Baňa je obrovská a nachádza sa v tak odľahlej oblasti, že má dokonca aj svoje vlastné letisko. (môžu na ňom pristávať aj Boeing-y 737 😉 ) Ťažba sa tu začala v r. 2003. (pozn. red. – údaje o rozmeroch sa mi nepodarilo nájsť)

Aerial_Of_Island

Diavik_Diamond_Mine

7. Sinkhole, Guatemala

Prepadlisko vzniklo nadmerným vsakovaním vody (dažďovej alebo odpadových vôd) do zeme a dôsledkom toho sa zem prepadla. Toto sú fotky prepadliska, ktoré vzniklo na začiatku roku (2007?) v Guatemale. Jama pohltila viac než 10 domov a zabila najmenej 3 ľudí.

sinkhole

 

 

 (tento článok bol pôvodne publikovaný dňa 23.augusta 2010 na našom predchádzajúcom webe – coolplaneta.com)

 
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať