O čom (a ako) snívajú slepí ľudia?

0
Pridal 27. November 2013 admin , Články

Ako snívajú slepí ľudia? Snívajú rovnako ako my, ktorí vidíme? Ak áno, čo vidia v snoch oni? A ak nevidia, tak ako vlastne snívajú? Odpoveď nie je vždy jednoznačná a závisí od viacerých faktorov.

slepy2

Skupina ľudí, ktorá stratila zrak v priebehu svojho života (neskôr ako v období 5-7 rokov) zažíva rovnaké sny ako bežní ľudia. Títo ľudia vida vo svojich snov predstavy, takisto aj farby. Jediný rozdiel je pri tvárach, ktoré, ako opisujú nevidiaci, sú rozmazané.

Ak niekto oslepol pred piatym až siedmym rokom života, schopnosť snívať v obrazoch po čase celkom zanikne. Ak je osoba slepá od narodenia, nikdy nebude mať sny tak ako niekto so zrakom. To znamená, žiadne farby ani vizuálne predstavy. Sny týchto skupín ľudí  tak pozostávajú výlučne zo sluchových a iným vnemov ako hmat či čuch. Keďže slepí ľudia majú pre svoju očnú vadu viac vyvinuté iné zmysly, nie je prekvapením, že aj sny, ktoré prežívajú sú často krát nimi opisované ako veľmi intenzívne.

Ako uvádza nevidiaca Helen Keller v jej autobiografii, v jej snoch neboli dokonca žiadne vnemy ako zrak, zvuk či iné. Jej sny obsahovali len silné abstraktné vnímanie a intenzívny strach. Helen píše: “V mojich snoch som častokrát vbehla do tmavej miestnosti. Pociťovala som tak obrovský strach. Zrazu som cítila, že niečo spadlo bez akéhokoľvek zvuku. Strach a emócie boli obrovské.”

slepy3

Nepočujúci ľudia zažívajú niečo podobné ako nevidiaci. Tí, ktorí sa ako hluchí narodili, nepočujú vo svojich snoch absolútne nič. Ľudia, ktorí sa s nimi v snoch rozprávajú, používajú posunkovú reč. Ich vizuálna stránka snov je však silnejšia a sny sú extrémne “živé”.
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať