Najbohatší muž v Číne

2
Pridal 7. November 2013 admin , Články

V dnešnom článku vám prinášame príbeh najbohatšieho Číňana. Iste, veľký majetok majú aj iní ľudia, avšak v tomto prípade to nie sú peniaze na účtoch, ktoré by robili z tohto človeka zaujímavý námet na reportáž. Naopak, je to práve jeho filozofia a spôsob života, ktorý je viac ako zaujímavý.

cinan1

Zong Qinghou je oficiálne najbohatší Číňaň. Tento vlastník a riaditeľ spoločnosti Wahaha začínal pred viac než 20 rokmi predávaním nanukov a vitamínových drinkov v školskom bufete. Postupom času sa mu však z malého miestneho podnikania podarilo vybudovať obrovskú spoločnosť, ktorá je momentálne tretím najväčším producentom nápojov v celej Číne.

Momentálne vlastní tento 66-ročný majiteľ gigantu na výrobu sódy a džúsov viac než 80 percent spoločnosti Wahaha. Americký Bloomberg index miliardárov vypočítal, že vďaka tomuto podielu sa pohybuje Zongov majetok na úrovni 21,6 miliardy amerických dolárov. Mimochodom, je tak o 13,4 miliardy bohatší než Robin Li, zakladateľ najväčšieho internetového vyhľadaváča v krajine.

cinan3
Možno by ste čakali, že Zong Qinghou sa bude správať a žiť podobne ako iní miliardári po celom svete. Omyl. Jeho život nie je vôbec o súkromných lietadlách či luxusných jachtách. V skutočnosti tento človek žije (na jeho pomery až veľmi) skromný život – dokonca až tak skromný, že míňa len vopred stanovených (po prepočte) 20 dolárov za deň (asi 15 EUR). Čo je ešte prekvapivejšie je fakt, že sa stravuje v tej istej jedálni a jedáva každý deň tie isté jedlá ako jeho zamestnanci.

Pri rozhovore s novinármi, ktoré sa mimochodom konalo v závodnej jedálni, im pri otázke, aké sú jeho záľuby, odpovedal: “Fajčenie a pitie čaju.” (Mimochodom, preferuje značku čaju Lipton.)  Netradičný je aj Zongov pohľad na filantropiu. Ako sám hovorí: “Nemám nič proti darovaniu peňazí chudobným. Sám to dokonca občas zvyknem robiť. Ale skôr než spoliehať sa na peniaze od bohatých, je lepším riešením pre chudobných práve tvrdá práca, ktorá im pomôže postaviť sa na vlastné nohy.”

cinan5

cinan4

Pokiaľ vás zaujal tento článok, dávame vám do pozornosti aj príbeh o najchudobnejšom prezidentovi na svete.
Komentáre

komentárov


2 Komentárov


  1.  
    michal

    Veľmi sa mi pači ten posledny komentar: “Ale skôr než spoliehať sa na peniaze od bohatých, je lepším riešením pre chudobných práve tvrdá práca.” Malo by to platiť pre všetky oblasti, či štát, neziskovky, menšinových obyvateľov, chudobnú Afriku. Treba ľudí učiť robiť a nielen pýtat peniaze.
  2.  
    miso holecek

    Suhlasim s tebou

Odpovedať