8 zvláštnych historických faktov

0
Pridal 8. November 2013 admin , Články

1. Rimania zvykli používať azbest (jemne vláknitý minerál bielej alebo zelenej farby) ako textilné látky pre každodenné použitie – v uterákoch, obrusoch, či vreckovkách. Jeden rimanský prírodovedec menom “Pliny the Elder ” povedal, že “textil” takéhoto typu by sa dal oveľa lepšie vyčistiť – a to jednoducho hodením do ohňa. Rovnako dodal, že Slovania, ktorí tkali minerál ako textil, trpeli často pľúcnymi ochoreniami.

2. V starovekom Egypte bolo srdce považované za centrum inteligencie – nie mozog. Egypťania si mysleli, že mozog slúžil iba na zaplnenie hlavy. Z tohto dôvodu mozog pri balzamovaní odstraňovali, zatiaľ čo srdcu venovali mimoriadnu opatrnosť.

3. Počas moru v stredoveku lekári nosili na sebe nebezpečné biologické obleky s názvom “obleky moru”. Maska, ktorá sa nosila súčasne s oblekom, mala červené okuláre, čo malo ukázať, že ľudia sa zla neboja. Vnútro masky bolo vyplnené aromatickými bylinami a koreninami, čo malo premôcť “zlý vzduch”, ktorý sa šíril po okolí a bol považovaný za hlavnú príčinu moru.

4. Odhaduje sa, že za posledných 3500 rokov sa nebojovalo na celom svete len počas 230 rokov. To je dosť na zamyslenie, či existuje nejaký spôsob, ako vydobyť svetový mier.

5. V mestských kruhoch západnej Európy a Ameriky boli fúzy von z módy už začiatkom 17. storočia. To viedlo v roku 1698 cisára Petra Veľkého z Ruska k zásadnemu nariadeniu – prikázal všetkým svojím mužom, aby si oholili fúzy. V roku 1705 dokonca začína tento muž vyberať daň na fúzy. Prečo? Aby sa ruská spoločnosť viac podobala európskym konkurentom.

6. Najpredávanejšia kniha 15. storočia bola erotická kniha s názvom “Príbeh dvoch milencov” (The Tale of the Two Lovers). Autor tejto knihy nebol nikto iný ako Aeneas Sylvius Piccolomini – inak aj známy ako pápež Pius II., ktorý vládol od roku 1458 do 1464.

7. V starovekom Egypte boli mačky považované za posvätné. Keď nejakej rodine zomrela mačka, každý člen si musel oholiť obočie a byť v smútku až dovtedy, kým im opäť nedorástlo.

8. V roku 200 p.n.l, keď bolo grécke mesto Sparta v jeho najväčšej sile, pripadalo na každého občana až vyše 20 otrokov. Predstavte si, ako rýchlo museli upratať dom!
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať