Vedeli ste, že mrkva bývala kedysi fialová?

0
Pridal 10. October 2013 admin , Články

mrkva1V dnešnom článku vám prinášame jednu zaujímavú informáciu, o ktorej veľa ľudí nemalo ani potuchy. Vedeli ste, že mrkva bývala v minulosti fialová? Faktom je, že pred rokom 1600 boli takmer všetky pestované mrkvy fialovej farby. Okrem fialovej verzie sa však občas vyskytli aj jej mutované verzie – napríklad mrkvy farby žltej či dokonca bielej.

Moderná mrkva, tak ako ju poznáme dnes sa začala pestovať až koncom 16. storočia. Bolo to vďaka holandským pestovateľom, ktorí v tomto období vytvorili mutanta vtedajšej fialovej mrkvy – dnešnú sladkú oranžovú verziu.

Vo svete vedcov dnes prevažuje názor, že oranžová verzia mrkvy bola vytvorená skrížením odrôd žltej a bielej mrkvy ako aj iných divých typov mrkvy. Niektorí zastávajú názor, že oranžová mrkva sa stala v Holandsku populárnou práve preto, lebo oranžová farba mnohým v tom období pripomínala znak boja za holandskú nezávislosť. Tento názor dnes nie je možné vyvrátiť, avšak mnohí vedci sa prikláňajú k jednoduchšej alternatíve popularity oranžovej mrkvy – jednoducho chutila lepšie než jej staršia fialová verzia. Navyše, oranžová mrkva bola zvyčajne aj väčších rozmerov.

mrkva2
Carrots

purple-cauliflower
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať