Opera v Sydney – čo má predstavovať netradičný tvar budovy?

0
Pridal 16. October 2013 admin , Články

Podľa všeobecného povedomia boli oblúky Opery v Sydney inšpirované plachtami lodí. V skutočnosti bol ich predlohou oveľa menej romantický predmet.

Vďaka svojim ladne sa prekrývajúcim deviatim lastúram je Opera v Sydney jednou z najoceňovanejších budov sveta. Väčšina z dvoch miliónov turistov, ktorí ju každoročne navštívia, však nevie, čím bol tento moderný architektonický zázrak inšpirovaný – a akú kontroverznú minulosť má.

S nápadom postaviť novú koncertnú halu prišiel ako prvý v päťdesiatych rokoch 20. storočia dirigent Sydneyského symfonického orchestra Eugene Goossens. Ako vhodné miesto vybrali nevyužívanú vozovňu električiek na Bennelong Point a v roku 1956 vyhlásili konkurz na projekt budovy.

opera-sydney1

Jeho víťazom sa stal Dán Jorn Utzon. Jeho revolučný projekt – s obrovskými lastúrami lúčovito sa rozbiehajúcimi zo stredu – sa výrazne odlišoval od konvenčnejších štvorcových a kruhových budov, ktoré navrhli ostatní architekti. No hoci sa budova Opery stavala na pobreží, Utzon sa nesnažil znázorniť lodné plachty. V skutočnosti ho inšpirovalo ovocie: dieliky pomaranča s jednotlivými časťami kôry, skrojenými z jedného plodu.

Stavba sa začala roku 1959, ale čoskoro bolo jasné, že pôvodný odhad jej trvania – 4 roky – bol príliš optimistický. V zákulisí sa odohrávali politické ťahanice okolo počtu scén. V roku 1966 sa Utzon, frustrovaný zásahmi zo strany vlády Nového Južného Walesu, z projektu stiahol. Stavebné práce sa ešte viac predĺžili, keď sa zistilo, že už vztýčené stĺpy neudržia strechu – museli sa zbúrať a nahradiť novými.

Operu dokončili v roku 1973. Jej stavba trvala 14 rokov a prekročila rozpočet 90 miliónov austrálskych dolárov. Napriek všetkej chvále, ktorou bola zahŕňaná dokončená budova, sa ďalej ozývali niektoré kritické hlasy. Veľký americký architekt Frank Lloyd Wright zatrpknuto poznamenal, že „cirkusový stan nie je architektúra“ .

opera-sydney2
opera-sydney3

opera-sydney4
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať