9 najzáhadnejších prípadov FBI

0
Pridal 23. October 2013 admin , Články

Federálny vyšetrovací úrad (The Federal Bureau of Investigation) bol založený presne 26. 7. 1908 a bol zodpovedný hlavne za odhalenie viacnásobných zločincov. V súčasnosti je ich prioritou číslo jeden ochrana Američanov pred teroristickými útokmi. Ďalej to je ochrana štátu pred zahraničnými tajnými službami a rozviedkami, odhaľovanie pokusov o hi-tech zločiny alebo počítačové útoky. Tohtoročný rozpočet je zhruba 7,9 miliardy dolárov. Ich mottom je vernosť, statočnosť, čestnosť (Fidelity, Bravery, Integrity).
Niektoré zo stoviek prípadov sa však ukázali ako menej úspešné a ešte k tomu ich zahalil pláštik tajomstva. Teraz tu máte možnosť prečítať si o 10 najzáhadnejších prípadoch v histórii FBI.

1. D.B. Cooper – Únosca (The Skyjacker)

1

Záhada D.B. Coopera sa stala jedným z najlegendárnejších prípadov FBI. V r. 1971 Cooper vyskočil z lietadla spoločnosti Northwest Airplane s 200 000 dolármi výkupného a už ho nikto nikdy nevidel. Meno ktoré použil, aby si mohol zakúpiť letenku bolo Dan Cooper a na letisku nemali žiadnu pochybnosť o falošnosti jeho identity. Jeho povesť časom rástla, pretože sa mu roky darilo unikať pred príslušníkmi FBI. Únosca Cooper môže byť na seba pyšný, pretože jeho prípad je jediným nevyriešeným únosom.

2. Tylenolové vraždy (The Tylenol Murders)

2

V septembri roku 1982 zomrelo v Chicagu 7 ľudí, ktorí užili kyanidom kontaminované tablety lieku Tylenol (pozn. red. – Tylenol – liek na zníženie horúčky, bolesti, potláča príznaky nachladnutia, chrípky a alergií. Je najpredávanejším liekom z kategórie “proti bolesti” čiže analgetikum). Spoločnosť musela z trhu stiahnuť obrovské množstvo tohto lieku. Vyšetrovanie prebiehalo na celoštátnej úrovni a pripojila sa aj FBI. Nakoniec ale nikto nebol obvinený. Chicago Tribune (noviny v Chicagu) oznámili, že FBI plánuje znovuotvorenie prípadu. Bude to mať však veľmi ťažké, pretože pôvodný prípad vyšetrovalo vyše 100 vyšetrovateľov, má 6500 článkov, 400 podozrivých, okolo 2000 strán správ a samozrejme žiadne okolnosti a žiadny motív.

3. Zabijak zverokruhu (The Zodiac Killer)

3

V období medzi decembrom 1968 a októbrom 1969 v severnej Kalifornii zaútočil neznámy páchateľ na 7 ľudí, z ktorých aj 5 zabil. Získal prezývku The Zodiac kvôli jeho záhadným listom, ktoré posielal novinám. Tie zase rozoberali jeho šialenstvo a ponúkali tipy na ďalšie vraždy. Jeho podpisom bol symbol, ktorý môžete vidieť na obrázku.

4. JonBenét Patricia Ramsey

4

JonBenét Patricia Ramsey mala 6 rokov, keď bola v r. 1996 zavraždená. Vo svojich 6 rokoch bola veľmi pekná, a preto ju mama prihlasovala na rôzne súťaže krásy po celých Spojených štátoch. To z nej urobilo známu osobnosť a po jej smrti sa o celý záhadný prípad začali zaujímať aj médiá. 26. 12. 1996 matka našla na schodisku v ich dome papier, na ktorom boli napísané podmienky vrátenia ich dcéry. Až vtedy matka zistila, že jej dcéra nie je doma. Únosca požadoval vyplatenie 118 000 dolárov a samozrejme žiadnu políciu ani príbuzných, inak JonBenét zomrie. Matka však podmienky nesplnila, zavolala políciu a známych. Polícia prehľadala dom, ale nenašla žiadne známky vlámania alebo násilia. V poobedňajších hodinách miestny detektív požiadal jej otca Johna Ramseya a jedného jeho priateľa, aby ešte skúsili prehľadať dom a nájsť niečo podozrivé. Pri tomto hľadaní bolo nájdené jej mŕtve telo v pivnici rodičovského domu v Boulder, Colorado. Stalo sa tak 8 hodín po nahlásení jej zmiznutia. Telo bolo prikryté bielou dekou, malo zviazané ruky za hlavou, nylonovú slučku okolo krku a ústa prelepené lepiacou páskou. Po niekoľkých vypočúvaniach zostal prípad nevyriešený.

5. Antraxové útoky

5

Antraxové útoky začali 18. septembra 2001, len pár dní po tragédii z 11. septembra. Listy s obsahom antraxu boli zaslané do viacerých kancelárií a dvom senátorom z Demokratickej strany. Táto zvláštna pošta zranila 17 ľudí, ktorí s ňou prišli do kontaktu a zabila 5. Sedem rokov po týchto útokoch FBI upriamila pozornosť na Bruca Edwarda Ivinsa, vedca pracujúceho pre štátne biologické laboratóriá vo Fredericku v Marylande. Keď zistil, že má  na krku FBI, spáchal samovraždu predávkovaním sa acetaminofénom. FBI oficiálne uzatvorila tento prípad vo februári tohto roku, keď vyhlásila Ivinsa za výhradne zodpovedného za zločin.

6. Zmiznutie Jimmyho Hoffu

6

Bývalý prezident Teamsters-u Jimmy Hoffa zmizol v r. 1975 a už sa neobjavil. Bol usvedčený z miešania sa do záležitostí poroty, pokusu o vlámanie a podvodu. Bol uväznený v r. 1967 a prepustený v r. 1971. Po jeho prepustení mu prezident Spojených štátov Richard Nixon zablokoval šance na všetky zväzové akcie až do r. 1980. Hoffa pracoval na zrušení tohto rozhodnutia v čase, keď zmizol. V deň jeho zmiznutia – teda 30.7. 1975 mal Hoffa stretnutie s dvoma členmi miestneho podsvetia na parkovisku pri reštaurácii Machus Red Fox v Michigane. Boli to Anthony Giacolone a Anthony Provenzano. Provenzano bol taktiež predstaviteľ zväzu Teamsters v New Jersey a kedysi si bol s Hoffom celkom blízky na pracovnej úrovni. Vyšetrovanie a hľadanie FBI bolo bezvýsledné a Hoffa bol prehlásený za mŕtveho v r. 1982.

7. Prípad zmrzačeného dobytka (The Case of the Mutilated Cattle)

7

V období neskorých rokov 1970 sa rozbehlo vyšetrovanie vo viacerých štátoch USA, kde boli nájdené záhadné zmrzačené telá zvierat. Tlač ihneď začala šíriť informácie o zodpovednosti UFO za zdochliny dobytka rozsiate po celých Štátoch. Ďalšie teórie sa zaoberali možnosťami vyčíňania satanistického kultu, prírodnými predátormi, výskumom ešte neznámej vládnej agentúry alebo čisto len o hlúpy žart. Jedna vec ju však istá – prípad zmrzačeného dobytka nebol nikdy vyriešený a zostáva dodnes záhadou.

8. Unabomber (The Unabomber – University and Airline Bomber)

8

Theodore Kaczynski taktiež známy aj ako Unabomber sa narodil ako geniálne dieťa a v škole bol jedným z najlepších. Získal titul z Harvardskej univerzity a PhD titul z matematiky na Michiganskej univerzite. V r. 1971 sa presťahoval do osamotenej chatky bez elektriny a vody. Stal sa poľnohospodárom, ale keď videl ako sa postupne ničí príroda okolo neho kvôli výstavbe, rozhodol sa začať s bombovými útokmi. Jeho prvým cieľom bola Ilinoiská univerzita a o rok tu svoj útok zopakoval. Celkovo nastražil Unabomber 16 bômb, zabil 3 ľudí a 23 zranil. Jeho totožnosť ostala záhadou 17 rokov až kým jeho brat David nespozoroval podobnosť medzi písmom Unabombera a jeho brata Theodora.

9. Čierna Dahlia (The Black Dahlia)

9

Jedným z najzáhadnejších a najdesivejších prípadov v histórii FBI je prípad Elizabeth Short, ktorú tlač pomenovala Čierna Dahlia. V r. 1947 bola brutálne zavraždená. Jej telo bol nájdené rozseknuté v páse na prázdnom pozemku v Leimert Parku v Los Angeles. Mala 22. narodeniny len krátko pred tým, ako 9 januára zmizla. Jej pozostatky boli nájdené o 6 dní neskôr. Vrah nikdy nebol nájdený a jej smrť zostáva dodnes záhadou. Tento prípad sa stal námetom pre viacero kníh a filmov.
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať