Neuveriteľné mýty o zvieratách – mýty o psoch, netopieroch či chameleónoch!

0
Pridal 2. September 2013 admin , Články

Dnes vám prinášame ďalší zo série článkov venovaným častým mýtom – tentokrát sa budeme zaoberať zvieracími mýtmi, podobne ako článku z júna, kde sme vyvrátili mýty ako napríklad, že zajace majú radi mrkvu, myši zbožňujú syr či býky sú zúrivé na červenú farbu.

V dnešnom článku sa budeme venovať psom, netopierom, ale aj zlatým rybkám či chameleónom. Vedeli ste napríklad, že chameleóni vôbec nemenia farbu podľa aktuálneho prostredia?

 

Mýtus 1 – Jeden psí rok je 7 ľudských rokov

Bežne sa hovorí, že psi starnú o 7 rokov za každý kalendárny rok – dôvodom je azda fakt, že priemerná dĺžka života psa je zhruba jedna sedmina života človeka. Toto je však mýtus a je teda nesprávne tvrdiť takéto niečo. Určiť presný vek psa meraný k ľudským rokom je oveľa komplexnejší proces, ktorý závisí od rasy psa, jeho váhy či zdravotného stavu.

Pre výpočet psích rokov existujú 4 hlavné skupiny psov – malé psy (do 10kg), stredné psy (10 až 25kg), veľké psy (25 až 50kg) a veľmi veľké psy (nad 50kg). Každá skupina má iný vzorec na vypočítanie pomeru medzi psími rokmi a ľudskými rokmi. Veľké psy dosahujú dospelosť pomalšie ako napríklad malé psy, ktoré sa nepovažujú za starých ani v 10tom roku života.

Vo všeobecnosti možno povedať, že po prvých 2 rokoch života je pomer zhruba 5 psích rokov na 1 ľudský rok  pre malé a stredné psy, zatiaľ čo pre veľké až veľmi veľké psy je to zhruba 6-7 rokov psa na 1 človečí rok. Takže napríklad, po ubehnutí 10 rokoch nášho života bude mať bernardín zhruba 80 rokov, zatiaľ čo boxer asi len 64.

pes1

 

Mýtus 2 – Netopiere sú slepé

Fráza “slepý ako netopier” je ďalší známy mýtus, keďže nie je pravda, že netopiere sú slepé! Naopak, pravdou je, že všetkých 1100 druhov netopierov je schopných vidieť a veľmi často je ich zrak viac než dobrý – avšak nie až tak dobrý ako zrak iných nočných zvierat.

Prvá veľká skupina netopierov známa ako “Megachiroptera” sú stredné až veľké netopiere, ktoré sa živia ovocím, nektárom, malými zvieratami alebo rybami. Tieto netopiere využívaju k lovu ako zrak tak aj čuch.

netopier2

Druhá skupina netopierov (tvoria zhruba 70% všetkých netopierov) je známa pod označením “Microchiroptera” alebo malé netopiere. Tieto sú oveľa menšie a živia sa najmä hmyzom. Tieto netopiere na lov a identifikovanie potravy využívajú tzv. princíp echolokácie – orientujú sa podľa odrazov zvuku v priestore a nie podľa zraku, ktorý nemajú až tak dokonale vyvinutý najmä kvôli veľmi malým očiam, ktoré sú však plne funkčné.

Bats
 

Mýtus 3 – Zlatá rybka má len 3-sekundovú pamäť

Zlaté rybky vôbec nemajú len 3-sekundovú pamäť, resp. veľmi krátku pamäť tak ako si väčšina ľudí myslí. Práve naopak – zlaté rybky majú veľmi dobrú pamäť – v porovnaní s inými rybami. Tieto rybky si dokážu zapamätať veci, ktoré sa naučili hoci aj pred rokom! Medzi inými kúskami tak vedci napríklad úspešne naučili zlatú rybku zatlačiť kamene, aby sa dostali k potrave či dokonca hrať futbal! 

rybka

 

Mýtus 4 – Chameleóny menia farbu podľa prostredia, v ktorom sa práve nachádzajú

Chameleóni vôbec primárne nemenia farbu podľa prostredia. Tieto živočíchy menia síce farbu, ale hlavne na základe iných faktorov ako sú nálada, teplota okolitého prostredia, zdravotný stav či svetelné podmienky.

Navyše, nie všetky druhy chameleónov dokážu meniť svoju farbu a niektoré dokážu zmeniť farbu na zelenú, hnedú či sivú. Avšak sú aj také, ktoré dokážu zmeniť svoju farbu na takmer ľubovoľnú – ružovú, červenú, oranžovú, čiernu, zelenú či žltú. Vo všeobecnosti platí, že tieto tvory inklinujú k tmavším farbám ak sú v chladnom prostredí. Naopak, pokiaľ sa vyhrievajú na slnku, majú tendenciu zmeniť sa na bledších tvorov, práve preto, že bledšie farby lepšie odrážajú svetelné lúče a pomáhajú tak chameleónovi ochladiť sa.

Niektorí chameleóni menia farbu aj podľa nálady – tak napríklad, chameleón druhu Panther mení farbu na červenú alebo žltú, keď je nahnevaný alebo sa pripravuje k zaútočeniu. Práve červená farba slúži ako varovenie človeku či iným zvieratám, že sa majú stiahnuť a mať sa pred ním na pozore.

chameleon1

 

Pokiaľ vám zvieracích mýtov nestačilo, môžete pozrieť aj náš starší článok, kde sa dozviete ďalšie neuveriteľné informácie zo živočíšnej ríše.

 
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať