Aký je rozdiel medzi ovocím a zeleninou?

0
Pridal 26. September 2013 admin , Články

Každý vie, že jablko je ovocie. Rovnako ako aj radioaktívne banány. A čo taká uhorka? Zelenina? Z botanického hľadiska ani nie…

Dobrá správa je, že z nutričného hľadiska je ovocie a zelenina zaraďovaná do rovnakej skupiny potravín. Či je niečo ovocie alebo zelenina preto nie je vždy nevyhnutné vedieť. Avšak z vedeckého hľadiska je prekvapujúce,  že veľa potravín, ktoré sú pre nás zelenininou sú vlastne ovocím!

Colorful vegetables and fruits
Tak napríklad, verili by ste tomu, že fazuľa, kukurica, štipľavé papričky, hrach, baklažán, tekvica, uhorka, dyňa či paradajky, sú všetko ovocie? Z botanického hľadiska je ovocie ovocím, lebo je to plod kvitnúcich rastlín. A teda, ovocie sú vlastne plody rastliny. Takže aj orechy sú vlastne ovocie.

A čo zelenina? Botanicky povedané, zeleninou nazývame všetky iné súčasti rastliny – medzi inými listy (napr. špenát, šalát), koreň (mrkva, reďkev), stonka (zeler, zázvor) a aj kvetné lupene (brokolica, karfiol).

Takže, aby sme to zhrnuli – ak potravina pochádza z rastliny, ktorá má semená a plody, je to ovocie. Inak sa jedná o zeleninu.

Tak prečo sa potom na celom svete učíme také veci, že potraviny ako paprika, kukurica, uhorka sú zelenina? Prečo, keď nakupujeme v obchode, tak sú tieto veci v oddelení zeleniny? Vinu možno zvaliť na kulinárske tradície, podľa ktorých nerozhoduje o tom, či sa jedná o ovocie alebo zeleninu to, z akej časti rastliny daná vec pochádza, ale chuť! Podľa kulinárskej zaužívanej tradície vo všeobecnosti platí, že pokiaľ je niečo sladké, jedná sa o ovocie, zatiaľ čo zelenina je vo všeobecnosti menej sladká, ak vôbec. Navyše, ovocie podľa tejto metriky skôr slúži ako súčasť dezertu a zelenina je častokrát súčasťou skôr hlavného jedla.

Veda robí systém klasifikácie ovocia a zeleniny jednoznačný, zatiaľ čo kulinársky systém klasifikácie je viac prirodzený, avšak často krát zavádzajúci pri určení, čo je zelenina a čo ovocie. Nečudo preto, že napríklad v takom Francúzsku sa paradajka vo všeobecnosti považuje za ovocie, zatiaľ čo celý svet ju pozná ako zeleninu…

ovocie1

ovocie2
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať