8 najzaujímavejších púští na svete

1
Pridal 28. September 2013 admin , Články

Púšte sú pre ľudí veľká neznáma. Väčšina z nás púšť uvidí len na obrázkoch alebo v dokumentárnych filmoch. Však kto by chcel žiť v takejto nehostinnej krajine, v ktorej sú výkyvy teplôt naozaj enormné. V následujúcom článku Vám predstavujeme 8 najzaujímavejších púští, ktoré môžete nájsť na našej planéte.

1. Spievajúce duny

1taklamakan

Vedec Ralph Bagnold opisoval, ako pri svojom pohybe v púšti odrazu niekoľko minút počúval „nízko posadený zvuk“, ktorý bol natoľko prenikavý, že prehlušil normálnu ľudskú reč. Stávalo sa to najmä cez tiché večery po vetristých dňoch.

To, čo počul, nebol nijaký zvláštny obrad ani činnosť nezvyčajného zariadenia, to „spieval“ piesok v dunách. Je známe, že piesky na južnej Sahare, v púšti Taklamakan v Strednej Ázii a Rub al Chálí (Prázdna štvrť) v Saudskej Arábii vyludzujú tieto obdivuhodné, ba strašidelné zvuky.

Piesok pozostáva zo zrniek kremeňa. Keď zrnká rovnakej veľkosti vyruší vietor alebo hoci aj okoloidúce zviera, začnú sa v slabučkých vlnách pohybovať smerom dolu, ako keď olej steká po skle. Niekedy pri pohyboch piesku možno počuť kvílivé vibrácie, ktoré postupne silnejú, až sa blížia revu, a napokon stíchnu, keď sa vlny piesku utíšia.

Zdá sa, že v tom, či duna spieva alebo nie, zohráva úlohu aj teplota – čím je povrch piesku horúcejší, tým silnejší môže byť zvuk, ktorý vydáva.

2. Púšť Namib

2namib

Púšť Namib je jedna z najstarších a najsuchších púští na svete. Tiahne sa v dĺžke 1 300 km súbežne s atlantickým pobrežím juhozápadnej Afriky od hraníc medzi Angolou a Namíbiou k rieke Oranje. V najširšom bode meria 130 k a v najužšom 10 km.

Púšť delí rieka Kuiseb na dve časti. Južná je nesmiernym oceánom piesku s polkruhovými , rovnými a hviezdicovými dunami, niektoré sú až 200 m vysoké. Pod dunami ležia vrstvy štrku vyše milióna rokov staré a v nich sa nachádza najväčšie ložisko diamantov na svete.

Na sever od rieky sú skalnaté štrkové pláne. Pri pobreží známom ako Pobrežie kostier sú vody búrlivé a nebezpečné. Veľa moreplavcov tu prišlo o loď, dokonca aj o život.

Na pobreží spadne ročne menej ako 25 mm zrážok, zvyčajne v náhlych výdatných búrkach, no často nezaprší vôbec. Vlaha sa ti však získava z rosy, ktorá sa v noci vytvára, a z hmiel, ktoré privanie z pobrežia asi raz za 10 dní. Niekedy sa dostanú až do hĺbky 50 km do vnútrozemia. Rastliny a zvieratá, ktoré tu žijú, sa prispôsobili, aby prežili v drsných podmienkach sucha a v niektorých prípadoch sa dokonca naučili uhasiť smäd hmlou.

Na štrkových pláňach na sever od rieky Kuiseb rastie nezvyčajná rastlina, aká sa nenachádza nikde na svete. Je to Welwitschia mirabilis, ktorá prežije aj 2 000 rokov. Vlahu si berie dvoma kožovitými listami pripomínajúcimi remeň, ktoré môžu narásť až do dĺžky 3 m.

3. Veľký západný Erg, Sahara

3sahara

Sahara v severnej Afrike pokrýva vyše 8,5 milióna km2 a je najväčšou púšťou na svete. Väčšina ľudí si myslí, že Sahara je krajinou prevaľujúcich sa dún, no v skutočnosti iba tretinu z nej pokrýva piesok. Zvyšok sú holé kamenisté planiny, skalnaté vyvýšeniny, hory a soliská. Piesčité oblasti sa po arabsky volajú “ergy”.

Spaľujúce slnko robí zo Sahary jednu z najhorúcejších oblastí na zemi s teplotou vyše 38°C vo dne, ktorá však v noci často klesá pod bod mrazu.

Najsuchšie časti Sahary majú zvyčajne menej ako 25 mm dažďových zrážok ročne, ba  v niektorých rokoch žiadne. Kde prší, voda sa skôr vyparí do vzduchu, než by vsiakla so zeme.

Dennodenne tu duje vietor, ktorý víri piesok a vytvára z neho ustavične sa meniace tvary. Niektoré duny majú tvar oblúkov, iné vyzerajú ako pyramídy alebo sú navŕšené do rovných hrebeňov. Piesok sa môže nakopiť až do výšky 120 m. V niektorých oblastiach bývajú až sedemdesiat dní do roka pieskové búrky. ľudia vravia, že videli pieskové steny 480 km široké, ktoré pred sebou hnal vietor rýchlosťou 48 km/h. Počas pieskových búrok zmizli bez stopy aj celé karavány.

Asi pred 5000 rokmi bola Sahara bohatou krajinou, kde sa bežne vyskytovali byvoly, slony a žirafy. Ľudia tu žili, boli pastieri – v jaskyniach ešte vždy možno vidieť ich kresby a rytiny. Potom sa zmenilo podnebie a rieky vyschli. Bez vlahy sa pôda rozpadla tak, že na nej takmer nič nemohlo rásť, a celá oblasť sa premenila na púšť.

4. Púšť Taklamakan

4taklamatan

Taklamakan je obrovská suchá piesočná pustatina v západnej Číne. Pieskové duny v tvare pyramíd sa nad planinou týčia do výšky 300 m a zúrivé vetry preháňajú pieskové steny tri razy vyššie. Púšť je približne taká veľká ako Nový Zéland. Miestni ľudia tiež veria, že je to nebezpečná oblasť. Meno Taklamakan znamená “vojdi do nej a už z nej nevyjdeš”.

Smerom na východ sa nachádza veľká preliačina Turpan Pendi, ktorá leží 154 m pod hladinou mora. Je to jedno z najhorúcejších a najnižšie položených miest na svete.

Sotvakedy tu zaprší a celé týždne sa teplota drží nad 40°C. Na východnom okraji preliačiny leží oáza Turpan. V okolí Turpanu sú zrúcaniny miest, ktoré boli založené okolo roku 200 pred n.l. . Lemovali Hodvábnu cestu, obchodnú trasu dlhú asi 6 400 km medzi krajinami Stredozemia a Čínou, ktorá fungovala až do 15. storočia.

V roku 1894 švédsky cestovateľ Sven Hedin so štyrmi ďalšími mužmi a ôsmimi ťavami uskutočnil ubíjajúcu púť cez púšť Taklamakan, pieskové more s okrajmi dosahujúcimi výšku 45 m. Pri prechode takmer zahynuli. Keďže tam nebola žiadna voda, pili denaturovaný alkohol, ťaví moč, ba dokonca ovčiu krv.

5. Púšť Atacama

5atacama

Je ťažké predstaviť si sucho, ktoré trvá 400 rokov, ale toto miestami platí v čílskej púšti Atacama, ktorá sa pokladá za najsuchšie miesto na zemi. V roku 1971 tu trochu popršalo po prvý raz od konca 16. storočia. V Arike na severnom konci púšte nikdy neprší. Arika sa stala obľúbeným letoviskom, napájaným vodným potrubím z Ánd. Púčť siaha na juh asi 960km od hraníc s Peru. Väčšinou leží vysoko nad morskou hladinou, v priemere 610m, a pozostáva u niekoľkých soľných panví, kde niet takmer nijakých rastlín.

Prečo je Atacama taká suchá? Čiastočne pre prúdy studenej vody z Antarktídy, z ktorých sa vytvárajú veľké hmly a oblačnosť, no žiadny dážď; a čiastočne preto, lebo Andy smerom na východ pôsobia ako prekážka pri prenikaní vlhkého vzduchu z Amazonskej panvy,odkiaľ by dažďové oblaky mohli prichádzať.

Salar San Martin, ktoré sa nachádza na severnom konci púšte, je jedno zo soľných jazier, kde takmer nejestvuje rastlinstvo.

Dávni obyvatelia tu v zemi vytvárali obrázky ľudí, zvierat a geometrické vzory tak, že do piesku ukladali tmavé kamene. Najväčší je Atacamský obor pri Iquique, ktorý je umiestnený na svahu kopca a je dlhý 120m. Nik nevie, prečo sa tieto obrázky zhotovovali. Najlepšie ich vidno z veľkej diaľky, a ešte lepšie zo vzduchu.

6. Maľovaná púšť

6malovana

Asi pred 200 miliónmi rokov bola Maľovaná púšť (Painted Desert) v Arizone, USA, šírou močaristou planinou lemovanou na okrajoch kopcami a sopkami, na ktorej rástli obrovské ihličnaté stromy. Zátopy tu zanechali vrstvy bahna, štrku a vulkanického popola, ktorý sa zmenil na horninu nazývanú pieskovec alebo na ílovitú bridlicu. Tieto do seba vpíjali minerály, od ktorých nadobudli dúhové sfarbenie. Vtedy ich pokrývalo veľké vnútrozemské more.

Neskôr, asi pred 65 miliónmi rokov, obrovské pohyby v zemskej kôre vytvorili Skalnaté vrchy a zároveň zdvihli zem Maľovanej púšte nad morskú hladinu. Zvyšok dokončilo počasie a zanechalo nám tabuľové hory s plochými končiarmi, ako ich vidíme dnes.

V oblasti sa potulovali dinosaury. Najväčší z nich bol Postosuchus, dlhý asi 5 metrov, s obrovskými zaostrenými zubami a kostnatým chrbtovým hrebeňom, ktorý mu prebiehal pozdĺž celého tela. Trojmetrový Metosopaurus bol obojživelník, ktorý svojimi dlhými čeľusťami chytal ryby. Bol pravdepodobne hlavnou potravou pre Phytosaura, ktorý mal ňucháč ako krokodíl, ibaže dlhý asi 1 meter.

7. Badlands

7badlands

Táto oblasť skalnatých útesov ostrých ako nôž, hlbokých roklín, úzkych kopcov s plochými vrchmi a nekonečných púští, ktoré sa ťahajú až za obzor, má naozaj výstižné pomenovanie. Tak Siouxovia, ako aj Európania jej vo svojom jazyku dali rovnaké meno Badlands, čo znamená pustatiny. Leží na juhovýchode Severnej Dakoty v USA a celý kraj vyzerá prázdny a žeravý.

Plošina Badlands sa začala formovať asi pred 80 miliónmi rokov. Vtedy bola plytkým morom s plochou asi 15 500 km2. Keď sa zdvihli Skalnaté vrchy, aj túto oblasť vytislo vyššie. Voda z nej stiekla, a keď územie pomaly vyschýnalo, odplavila vrchnú pôdu a časť skál. Erózia ešte vždy pokračuje – hora Upír sa ročne skracuje asi o 15 cm.

V oblasti Badlands sa našlo mnoho úžasných skamenelín, vrátane fosílie šabľozubého tigra, trojprstých koní a malej ťavy. Pred asi 23 miliónmi rokov tu žil aj obrovský Embolotherium, podobný nosorožcovi s velikánskym rohom na nose a trojmetrový Dinohyus, ktorý vyzeral ako kríženec býka, koňa a divej svine.

8. Suché údolia, Antarktída

8antarktida

Údolia bez snehu a ľadu nie sú ničím zvláštnym – pokiaľ nejde o polárnu oblasť. Hoci ľad pokrýva takmer celú Antarktídu, na pevnine kontinentu na východ od Rossovho pobrežného ľadu a pri McMurdovom prielive sa nachádzajú tri suché údolia. Nazývajú sa Taylorovo, Wrightovo a Victoria. Tieto suché údolia majú strmé steny, panvy v tvare U vytvarované ľadovcami, ktoré sa už dávno roztopili. Sú obrovské, hnedej alebo čiernej farby a niet v nich nijakých rastlín, preto ich opisujú ako “holé kamenisté korytá”.

Taká masívna vrstva ľadu s priemernou hrúbkou 3 000m, aká dnes pokrýva Antarktídu, sa vytvorí za milióny rokov. V suchých údoliach však padá veľmi málo snehu; množstvo približne zodpovedá asi 25 mm dažďových zrážok. Keď sneh predsa napadá, odfúknu ho suché vetry alebo sa roztopí na okolitých skalách, ktoré sú rozohriate od slnka.

V každom z týchto údolí je slané jazero. Najväčšie je jazero Vanda, hlboké vyše 60 m a navrchu má ľadovú vrstvu hrubšiu ako 4m. Teplota vody na dne jazera je 25°C, pretože ľad na povrchu bráni úniku tepla.

V studenom suchom vzduchu údolí sa materiál rastlinného a živočíšneho pôvodu uchová veľmi dlhý čas, rovnako ako sa udrží mäso v chladničke. Suché údolia sú posiate mŕtvolami tuleňov, ktoré pravdepodobne zahynuli pred stovkami, ba tisíckami rokov.

 (tento článok bol pôvodne publikovaný dňa 6.marca 2011 na našom predchádzajúcom webe – coolplaneta.com)
Komentáre

komentárov


1 Komentár


  1.  

    fakt zaujimave 😀 😀

Odpovedať