10 najpoužívanejších jazykov sveta

0
Pridal 7. September 2013 admin , Články

Vývoj jazykov je pravdepodobne najvýznamnejší pokrok v komunikácii v dejinách sveta. Vzhľadom k tomu, ľudstvo najprv vyvíjalo jazyk, z ktorého sa neskôr vyvinulo množstvo rozmanitých odrôd, ktoré trvajú dodnes. Cool Planeta Vám prináša zoznam prvej desiatky jazykov zoskupených podľa počtu rodených hovoriacich.

flags_world

 

10. Nemecký jazyk

GermanFlag-257x200

 

Počet hovoriacich: cez 90 miliónov

Nemčina je spolu s angličtinou odrodou západného germánskeho jazyku. Je úradným jazykom nie len samotného Nemecka, ako hovorí názov, ale i Rakúska, Lichtenštajnska a Luxemburska , jedným z troch úradných jazykov Belgicka (vedľa francúzštiny a holandčiny), jedným zo štyroch oficiálnych jazykov Švajčiarska (vedľa francúzštiny, taliančiny a románčiny) a taktiež je oficiálnym úradným jazykom talianskej provincie Bolzano-Bozen. Navyše je potrebné uznať aj menšiny v niektorých krajinách, ako je Poľsko, Dánsko, Maďarsko či Česká republika, ktoré tiež používajú nemecký jazyk.

 

9. Japonský jazyk

japanese-flag-266x200

 

Počet hovoriacich: cez 132 miliónov

Japonský jazyk je súčasťou japonských jazykových rodín. Väčšina japonských rodených hovoriacich žije v Japonsku a jeho území, ale taktiež veľká populácia žije v Kórei, USA a Európe. Je úradným jazykom v Japonsku.

 

8. Ruský jazyk

large_3d_russian_flag_37670-320x199

 

Počet hovoriacich: cez 144 miliónov

Ruský jazyk pochádza z východných slovanských jazykov a hovorí sa nim nie len v Rusku, kde je národným jazykom, ale i Bielorusku, Ukrajine či Kazachstane. Ruština je písaná v tzv. cyrilike.

 

7. Portulagalský jazyk

portugal_falg-266x200

 

Počet hovoriacich: cez 178 miliónov

Portugalský jazyk má korene v Italsko – západných vetvách románskych jazykov. Rovnako ako iné Románske jazyky aj portugalčina je potomkom latinčiny. Je oficiálnym jazykom Portugalska, Brazílie, Angoly, Kapverdov, Východného Timoru, Guinea-Bissau, Mozambiku, Svätého tomáša a Princovho ostrovu. V Uruguaji a Argentíne je povinným predmetom štúdia v školách. V súčasnej dobe je štvrtým najžiadanejším jazykom na svete s viac ako 30 miliónmi študentov.

 

6. Bengálsky jazyk

Bangladesh-Flag-319x200

 

Počet hovoriacich: cez 181 miliónov

Pôvodom Indo-Aryanský jazyk, ktorý sa vyvíjal spolu s hindčinou, pandžábštinou a jazykom Urdu. Je úradným jazykom štátu Bangladéš, kde zároveň žije najviac jeho hovorcov. Taktiež sa jazyk používa v krajinách: Západné Bengálsko, Tripura, Assam či v Európe, USA a dokonca aj v Saudskej Arábii. Bengálčina má bohatú literárnu tradíciu. Je písaná v skriptách podobných Hindským a Sansktritským skriptám.

 

5. Arabský jazyk

10589Saudi_Arabia_flag-328x200

Počet hovoriacich: cez 221 miliónov

Arabčina, člen semistských jazykov, ktorý obsahuje hebrejské neo-aramaické prvky, je najviac rozšírená na Strednom Východe a v Severnej Afrike. Je úradným jazykom až 26 krajín! Ďalšia jeho klasická varianta je jazyk Koránu. Je zapísaná arabským písmom.

 

4. Hindčina  – Urdu

glag-of-hindi-267x200

Počet hovoriacich: cez 242 miliónov

Jedná sa o pluricntriský jazyk a má dva oficiálne formuláre: štandardná hindčina a štandarný Urdu. Hoci sú tieto dve formy takmer nerozoznateľné, Hindčina je oficiálnym jazykom Indie, zatiaľ čo Urdu Pakistanu. Týmito jazykmi sa taktiež hovorí v niektorých oblastiach Európy či Severjnej Ameriky kvôli prisťahovalcom. Používa sa hindská abeceda.

 

3. Anglický jazyk

ef-266x200

Počet hovoriacich: cez 328 miliónov

 

Ako sme spomínali, spolu s nemeckým jazykom je členom západnej germánskej rodiny. Pôvodne vznikla z anglosaského jazyka (stará angličtina) a požičiavala si prvky z latinčiny a francpzštiny v dôsledku normánskeho dobytia Anglicka. Aj keď sa angličtina vyvíjala na Britskom súostroví, najväčšia populácia ľudí hovoriacich po anglicky žije v USA, asi 309 miliónov hovoriacich. Angličtina je oficiálnym jazykom 53 krajín, vrátane Írska, Kanady, Južnej Afriky, Jamajky a Nového Zélandu a samozrejme v USA , Veľkej Británii a Austrálii. Taktiež v niekoľkých afrických krajinách a v Oceánii.

 

Je úradným jazykom niekoľkých organizácii, vrátane OSN, NATO a EÚ.

 

2. Španielsky jazyk

Spain_National_Flag-295x200

Počet hovoriacich: cez 329 miliónov

Úzko súvisiaci jazyk s portugalčinou je jedným z najviac distribuovaným jazykom na svete a je oficiálnym jazykom vo viac ako 20 krajinách (v takmer celej latinskej Amerike). Na americkom juho-západe je jedným z najbežnejších jazykov a je jedným zo šiestich oficiálnych jazykov OSN.

 

1. Mandarínska čínština

china-plants-flag-250x200

Počet hovoriacich: viac ako 845 miliónov!

 

V skutočnosti je Mandarínska čínština len jeden z mnohých čínskych jazykov. je nie len úradným jazykom Číny, ale i Čínskej ľudovej republiky a Taiwanu, jedným zo štyroch oficiálnych jazykov Singapúru (medzi angličtinou, Malajským jazykom a jyzkom Tamil) ale dorozumieť sa ňou i v USA či Európe. Má dva systémy písania: tradičná čínština a zjednodušená čínština.
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať