Vedeli ste, že káva vás môže aj zabiť?!

0
Pridal 29. August 2013 admin , Články

Pokiaľ by sme mali byť presní, názov článku by mal znieť trocha inak: Vedeli ste, že kofeín, ktorý je obsiahnutý aj v káve, vás môže zabiť? Je zrejmé, že pokiaľ človek vypije pár šálok kávy, tento prípad nehrozí. Avšak, z vedeckého hľadiska vysoké dávky kofeínu môžu skutočne privodiť smrť človeka. Z minulosti je známych mnoho prípadov, kedy došlo k úmrtiu ľudí pod vplyvom nadmerného požitia tejto látky. Aké je však množstvo kofeínu, ktoré môže privodiť vašu smrť?

Odpovedať na túto otázku nie je jednoduché. Existuje viacero faktovo, ktoré vplývajú na výsledné smrteľné množstvo kofeínu. Navyše, každý človek reaguje inak na rovnaké množstvo. Niektorí sú na kofeín tolerantní viac, iní menej. Nehovoriac o tom, že doteraz sa vedci nepodujali vykonať experiment priamo na ľuďoch, keďže dôsledkom takéhoto experimentu by zrejme bola smrť testovacích osôb, čo je prinajmenšom nemorálne.

 

kava

Existuje však viacero štúdií, kedy vedci skúmali, čo sa deje v tele človeka pri vysokých dávkach tejto návykovej látky. Na základe týchto experimentov boli schopní povedať, aká je približná dávka, ktorá by mala pre priemerného človeka fatálne následky – je to dávka o niečo väčšia než 100 gramov. Možno si poviete, že 100 gramov je predsa bezvýznamné číslo. V skutočnosti to však nie je celkom pravda. Z hľadiska kávy ako nápoja predstavuje 100 gramov kofeínu zhruba 1200 šálok kávy!

Z hľadiska chemickej štruktúry kofeín patrí do skupiny chemických zlúčenin nazývané xantíny. Xantíny sú, okrem iného, látky stimulujúce centrálnu nervovú sústavu (CNS). Podobne ako u ostatných CNS stimulantov, aj pri kofeíne platí, čím vyššia dávka, tým intenzívnejšie reakcie na náš organizmus má. Preto nie je žiadnym prekvapením, že postupne, pri vyšších dávkach zápory prevažujú nad kladmi. Medzi negatíva patria napríklad nervozita, triaška, úzkosť, vysoký krvný tlak, bolesť hrudníka, bolesti hlavy, dehydratácia, rytmické problémy srdca.

kava2

Akým konkrétnym spôsobom je však samotný kofeín pre ľudské telo smrteľný? Kofeín, podobne ako iné xantíny, pôsobia na bunkové receptory adenozínu. Adenozín je chemická látka prítomná v každej bunke nášho tela, ktorá, spolu s inými chemickými zlúčeninami, interaguje a vytvára ďalšie zlúčeniny potrebné pre správne fungovanie bunky. Vo všeobecnosti, zlúčeniny adenozínu pomáhajú pri okysličovaní buniek, ďalej chránia bunku pred poškodením spôsobeným nedostatkom kyslíka či pomáhajú pri tvorbe nových krvných ciest. Aby sa tak však  stalo, tieto zlúčeniny sa potrebujú naviazať na receptory buniek. A tu prichádza náš starý známy kofeín. Kofeín je v chemickej štruktúre podobný adenozínu a teda sa môže naviazať na bunkové receptory adenozínu namiesto samotných zlúčenín adenozínu. Tento fakt , má za následok stav, že zlúčeniny adenozínu neplnia svoju činnosť pre bunku, čo v konečnom dôsledku spôsobuje stimuláciu srdca a nervovej sústavy,  ochabovanie hladkého svalstva či dieuretickú činnosť obličiek spôsobujúcu dehydratáciu. To však nie je všetko. V extrémne vysokých dávkach sa toxicita kofeínu prejavuje napríklad aj záchvatmi, extrémne vysokým tlkotom srdca či nízkou hladinou draslíka, ktorý môže spôsobovať smrteľne nepravidelné tlkoty srdca.

Možno ste si práve teraz povedali, že už nikdy viac nebudete piť nápoj s obsahom kofeínu. Avšak, nie je dôvod na paniku. Tieto toxické reakcie sa nedejú pri normálne konzumovaných dávkach kávy či zeleného čaju. Veď i podľa viacerých zdravotníckych organizácií primerané množstvo kofeínu – zhruba 100mg – 200mg (odporúčané množstvá sa líšia v závislosti od pohlavia, veku či váhy) denne nie je pre človeka toxické. Aby sme nehovorili len o negatívych kofeínu, táto látka má samozrejme aj viaceré pozitíva na ľudský organizmus. Naopak, v nízkych dávkach kofeín znižuje bolesť, zvyšuje ostražitosť či pocit blaha. Čo z toho teda vyplýva? Že pokiaľ zvyknete piť 2 šálky kávy denne, môžete pokojne pokračovať vo vašej tradícii. Pokiaľ však konzumujete denne 4 energetické drinky, 3 kávy, 2 čokolády a k tomu kávovú zmrzlinu, môžete prinajmenšom očakávať bolesť hrudníka či bolesti hlavy. A samozrejme, zvýšený obvod pása!
Komentáre

komentárov