Slony majú skutočne sloniu pamäť! – 7 neuveriteľných faktov o slonoch

0
Pridal 20. August 2013 admin , Články

Vedeli ste, že slony majú skutočne sloniu pamäť? Alebo, že smútia za mŕtvymi členmi rovnako ako ľudia? V dnešnom článku vám prinášame tieto i ďalšie zaujímavé fakty o týchto úžasných zvieratách.

1) Slony denne skomzumujú obrovské množstvo jedla – v závislosti od veľkosti, pohlavia a veku slona sa množstvo denného prídelu jedla pohybuje od 70 do 150 kilogramov! Keďže slony sú bylinožravce, je to snáď ešte viac nepredstaviteľné. Veď si len predstavte, zjesť za jeden deň 150 kilogramov šalátu…

2) Slony majú svoj vlastný dorozumievací jazyk. Na bežnú komunikáciu slony využívajú zhruba 70 zvukových a 160 “posunkových” signálov. Slony sú navyše považované za extra spoločenské tvory a nie je nič nezvyčajné vidieť slony ako sa dotýkajú jeden druhého ich chobotom. Práve tento znak sa považuje u slonov za prejav citovej náklonosti.

3) Slony majú city. Slony sa vedia postarať o zranených, slabých či osirotených členov svojho stáda. Ak sa mladé sloníča stane sirotou, zvyčajne je adoptované iným starším členom stáda.  Slony tiež smútia nad mŕtvymi členmi ich stáda či rodiny.

4)  Vedúcu úlohu v stáde slonov majú samice. Najvyššie postavenie má najstaršia samica nazývaná matriarcha. Nižšie postavenie majú jej dcéry a ich dcéry. Samce slonov opúšťajú stádo po dosiahnutí dospelosti, čo je asi v 14.veku života. Mimochodom, priemerná dĺžka života slona je zhruba 80 rokov.

slon1
5) Slony majú skutočne “sloniu pamäť”. Samozrejme, bolo by bláznivé povedať, že slony nikdy nič nezabúdajú… Ale vedecké štúdie skutočne zistili, že slony majú výnimočnú pamäť najmä na spomienky zo svojho života. V roku 1993 vedci študovali 3 stáda slonov v štáte Tanzánia počas obdobia sucha. 2 stáda opustili oblasť po tom, čo jazero vyschlo – obe stáda mali matriarchy vo veku 40 – 45 rokov.  Matriarcha stáda, ktoré oblasť neopustilo, mala len 33 rokov. Práve toto stádo zaznamenalo počas daného obdobia sucha najviac mŕtvych členov. Ako je však možné, že staršie matriarchy vedeli, že majú opustiť oblasť? Ukázalo sa, že medzi rokmi 1958 – 1961 bolo v tejto oblasti podobné sucho. Keďže tieto matriarchy už mali vtedy okolo 5 rokov, je veľmi pravdepodobné, že si práve túto spomienku uchovali vo svojej pamäti, na rozdiel od mladšej matriarchy, ktorá ešte vtedy nežila.

6) Slony zisťujú polohu iných vzdialených slonov pomocou ich chodidiel. V nich je totiž umiestnený špeciálny typ nervov, ktorý je schopný zachytiť seizmické vibrácie v zemi.

slon3

7) Slony sú na zozname ohrozených živočíchov. Je to spôsobené najmä lovcami, ktorí lovia slony najmä kvôli ich klom. Aj keď je táto prakticka momentálne ilegálna, v niektorých oblastiach je stále bežná. Situácia je o to vážnejšia, že najväčšie kly majú práve najstarší členovia stáda, ktorí majú najlepšiu pamäť, najviac spomienok, skúseností a zastávajú vedúcu úlohu v stáde.

 
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať