Rádioaktívne banány! Alebo neuveriteľné fakty o banánoch (časť 2)

0
Pridal 23. August 2013 admin , Články

Dnes vám prinášame druhú časť zaujímavostí o banánoch. Dnes vám okrem iného prezradíme aj to, ktorý národ figuruje v konzumácii banánov na prvom mieste. Príjemné čítanie…

1. Ako bolo uvedené v minulom článku, Američania nie sú najväčší konzumenti banánov na svete. Najväčší ročný príjem banánov na 1 človeka má Uganda – 1 obyvateľ  tohto štátu skonzumuje za rok v priemere zhruba 250 kíl banánov!

banany6

 

2. Banány sú z klasifikačného hľadiska ovocia považované za bobule – podobne ako jahody, černice či čučoriedky

banany2
3. Banány, ktoré sú dovážené do našich supermarketov sa zo stromov trhajú zásadne zelené a tvrdé ako kameň.

4. Konzumácia banána môže človeka rozveseliť. Banány sú totiž jediné ovocie na svete, ktoré obsahujú aminokyselinu tryptofán a taktiež aj vitamín B6, ktoré spolu s trypotfánom napomáhajú nášmu organizmu pri produkcii seratonínu – chemická látka, ktorá zmierňuje depresie a zlú náladu.

5. Banány obsahujú veľa minarálov a vitamínov. Konkrétne obsahujú veľa vitamínu B6, vlákniny a draslíka., v menšej miere je to aj fosfor, horčík, vápnik, železo, zinok, meď, selén a tiež vitamín A, B1, B2, C, E, K a niacín. Navyše, pravidelná konzumácia banánov znižuje riziko srdcových infarktov ako aj riziko rakoviny. Okrem toho všetkého sú banány vhodné aj pri chudnutí – neobsahujú totiž žiaden tuk a len veľmi málo kalórií.

banany4

6. Pojem banánová republika sa začal používať pre štáty, ktorých väčšina HDP pochádzala z fabrík na spracovanie banánov. Vo väčšine prípadov tieto spoločnosti podporovali štátneho diktátora, výmenou za ochranu týchto firiem a lacné ceny banánov v danej krajine.
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať