Rádioaktívne banány! Alebo neuveriteľné fakty o banánoch (časť 1)

0
Pridal 21. August 2013 admin , Články

Banány sú druhom ovocia, ktoré je u nás veľmi obľúbené. Dnes vám preto prinášame prvú časť zaujímavých informácií o tejto potravine, ktoré vás možno prekvapia…

 

1. Banány sú rádioaktívne. Obsahujú totiž veľa draslíka vo forme rádioaktívneho izotopu.

2. Takmer všetky komerčne dovážané bánány sú jednej a tej istej odrody – Cavendish. Táto odroda pochádza z juhovýchodnej Ázie a zaujímavosťou je, že všetky banánovniky tejto odrody sú takmer ako kópie a sú potomkami jediného banánovnika práve z oblasti JV Ázie.

banany3
3.  Existencia len jedinej komerčnej verzie banánov je pre svet kritická. Tento fakt robí totiž svetovú produkciu banánov extrémne náchylnú na vírusy či choroby. Na začiatku 20.storočia bola istým druhom húb napadnutá vtedajšia odroda banánov – Gros-Michel a za niekoľko desiatok rokov táto odroda kompletne vyhynula. Práve Gros-Michel bola odroda banánov, ktorá bola preferovaná pred dnešnou odrodou – banány na začiatku 20.storočia boli väčšie a oveľa pomalšie podliehali skazeniu.

4. Dnes na svete existuje viac než 1000 druhov banánov. Väčšina z nich je však pre človeka nepožívateľná. Okrem odrody Cavendish, ktorá je dnes masovo rozšírená, neexistuje dnes žiadna ďalšia odroda, ktorá by ju mohla v budúcnosti nahradiť.

5. Jedna z mála požívateľných odrôd banánov je aj Goldfinger. Táto odroda bola umelo vyšľachtená istým Austrálčanom a preto je rozšírená takmer výhradne len v Austrálii. Zaujímavosťou však je, že táto odroda nechutí ako banán, aký poznáme – chutí ako jablko 🙂

6. Každý rok sa na celom svete skonzumuje viac než 100 miliárd banánov! Toto číslo radí banány na 4.miesto v svetovej produkcii všetkých poľnohospodárskych produktov! Zaujíma vás, čo je vyššie? Tak vedzte, že je to pšenica, ryža a kukurica.

banany5

7. Banány sú pre Američanom na prvom mieste v rebríčku ovocia! Za rok skomzumuje Američan v priemere viac než 12 kíl banánov, viac než ktoréhokoľvek iného ovocia! Zaujímavosťou tiež je, že Američan skomzumuje ročne viac banánov než jabĺk a pomarančov dohromady!

Avšak, Američania nie sú najväčší konzumenti banánov na svete. Zaujíma vás aký národ je to? V tom prípade si nenechajte ujsť aj druhé pokračovanie nášho článku o banánoch, ktoré prinesieme čoskoro…
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať