10 Najdrahších katastrof v histórii

0
Pridal 26. July 2013 admin , Články

26. apríla 1986 došlo k výbuchu jadrového reaktora v atómovej elektrárni v Černobyle, čo sa zapísalo ako najväčšia katastrofa v histórií ľudstva. Prečítajte si o 10 katastrofách sveta, ktoré si vypýtali najväčšie peňažné škody…

1. Černobyľ – 200 miliárd $

cernobyl

26. apríla 1986 došlo k výbuchu jadrového reaktora v atómovej elektrárni v Černobyle. V reaktore 4 došlo k masívnej odchýlke, ktorá spôsobila výbuch, keď sa vodík zmiešal so vzduchom. Pri výbuchu sa zrútil vrchol reaktora, čím sa odhalilo jeho vnútro. Do okolia vtedy uniklo obrovské množstvo rádioaktívnych častíc a plynov. Tie obsahovali cézium 137 a stroncium 90, vysoko rádioaktívne prvky, ktoré vznikajú ako odpad pri jadrových reakciách.

2.Columbia – 13 miliárd $

columbia
Pri návrate do zemskej atmosféry 1. februára 2003 nad územím Texasu explodoval raketoplán Columbia. Tak krátko pred ukončením 28. vesmírnej misie zahynuli všetci 7 členovia posádky. V roku 1978, kedy bola Columbia vyrobená, bola jej cena 2 miliardy $, čo je v prepočte na dnešné ceny 6,3 miliardy $. Ďalších 500 miliónov $ bolo použitých na vyšetrovanie explózie a 300 miliónov $ stálo hľadanie trosiek.

3. Prestige – 12 miliárd $

prestige

13. novembra 2002 sa pri severovýchodnom pobreží Španielska potopil tanker Prestige, pričom do mora vytieklo 81 000 ton ropy, ktorá znečistila pobrežie nielen Španielska ale aj Francúzska. Tejto katastrofe by sa však možno dalo predísť. Keď totiž kapitán lode začal mať obavy, že sa Prestige potopí, požiadal o pomoc španielskych záchranárov. Očakával, že s ich pomocou dopraví tanker do prístavu. Avšak pod nátlakom miestnych autorít bol nakoniec donútený vzdialiť sa od pobrežia.

4. Challenger – 5,5 miliárd $

challenger

K výbuchu raketoplánu Challenger došlo 28. januára 1986 sotva 73 sekúnd po štarte. O život v ňom prišli všetci 7 členovia posádky. Upratanie trosiek stálo vtedy 2 bilióny $, čo je dnes asi 4,5 miliárd $. Následné vyšetrovanie katastrofy a náprava problémov stáli 450 miliónov $.

5. Alpha Rig – 3,4 miliardy $

alpha-rig

Dva týždne pred 6. júlom 1988 na ropnej veži spoločnosti Alpha Rig vybudovali nový ropovod. A hoci tieto práce čiastočne narušili dennú rutinu, plošina fungovala ako zvyčajne. Objavenie malej trhliny, cez ktorú unikal zemný plyn nebolo nič nezvyčajné, preto nebol dôvod sa znepokojovať. V osudný 6. júl však došlo k výbuchu, ktorý zničil kompletne celú 91 metrov vysokú plošinu a 167 ľudských životov. Skúmaním udalostí a faktov, ktoré výbuchu predchádzali, však môžeme iba hádať, čo sa vlastne stalo.

6. Exxon Valdez – 2,5 miliardy $

valdez_630x

Tanker Exxon Valdez havaroval 23. marca 1989 v prielive Princa Williama pri pobreží Aljašky. Táto katastrofa je považovaná za jednu z najničivejších prírodných katastrof spôsobených človekom k akej kedy na mori došlo. Do mora vtedy vytieklo takmer 40 miliónov litrov ropy.

7. Bombardér B-2 – 1,4 miliardy $

Model-Revell-Northrop-B-2-Bomber

K nehode došlo 23 februára 2008. Nahrávka, ktorú zverejnilo letectvo, ukazuje, že lietadlo sa pri vzlietaní nečakane nadvihlo o niečo skôr, pričom sa krídlo lietadla oškrelo o dráhu a následne začalo horieť. Tento neobvyklý pohyb bol zrejme spôsobený poruchou počítača. Bola to jedna z najdrahších havárií v americkom letectve a vôbec prvá havária bombardéra B-2. V tom čase sa totiž používalo iba 21 týchto lietadiel. Našťastie, obaja piloti sa včas katapultovali, takže nedošlo k stratám na životoch.

8. Metrolink – 500 miliónov $

metrolink

13. septembra 2008 došlo na predmestí Los Angeles k zrážke osobného vlaku Metrolink 111 s nákladným vlakom, pričom zomrelo 25 ľudí a ďalších vyše 135 bolo zranených. Po 16-mesačnom vyšetrovaní Národná dopravná bezpečnostná komisia určila pravdepodobnú príčinu havárie a vytvorila nariadenie, ktoré by mali pomôcť predchádzať podobným zrážkam v budúcnosti. Vlak Metrolink pravdepodobne nerešpektoval červený signál na zastavenie, pretože vlakvedúci si ho nevšimol. Bol totiž zaneprázdnený písaním SMS správy. Odškodné za obete havárie sa vyšplhalo až do výšky pol miliardy.

9. Havária cisterny zničila most – 358 miliónov $

cisterna

Nákladné auto prevážajúce 32 000 litrov benzínu sa zrazilo s autom na diaľničnom moste Wiehltal v Nemecku, prerazilo zábradlie a spadlo do 27 metrov hlbokej priekopy pod mostom. Následný obrovský výbuch poškodil stabilitu celého mosta. Len núdzová oprava mosta stála 40 miliónov $ a jeho výmena ďalších 318 miliónov.

10. Titanic – 150 miliónov $

titanic

Titanic bol svojho času s 45 000 tonami najväčšou loďou na svete. Bol považovaný za najluxusnejší parník. Jeho vybudovanie stálo 7 miliónov $, čiže v prepočte na dnešné peniaze až 150 miliónov. „Nepotopiteľná loď“ sa však potopila už na svojej premiérovej plavbe 15. apríla 1912 po zrážke s ľadovcom. O život vtedy prišlo viac než 1 500 ľudí, ktorí sa utopili v ľadovej vode Atlantického oceánu.
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať