Zabudli ste, prečo ste išli do druhej miestnosti? Na príčine sú dvere!

0
Pridal 2. December 2011 admin , Články

„Takže… čo tu vlastne robím?“

Určite ste si už aj vy položili túto otázku, keď ste vošli do izby s určitým zámerom, že po niečo idete. Ale neviete si vôbec spomenúť, kvôli čomu to bolo. Teraz nová štúdia naznačuje, že stratu pamäte zapríčiňuje samotné chodenie pomedzi dvere.

zabudlivy1

„Vstupovanie a vystupovanie cez dvere slúži ako hranica v mysli, ktorá oddeľuje jednotlivé aktivity a viac ich neregistruje,“ povedal hlavný výskumník Gabriel Radvansky, ktorý je psychológom na Univerzite v Notre Dame. „Opakovanie si rozhodnutí alebo aktivít, ktoré sa diali v inej miestnosti, je náročné, pretože to už bolo rozškatuľkované.“

V našich mysliach, podobne ako je to vo filmoch, hraničné signály naznačujú koniec scény.

Ako je to detailne rozpísané v kvartálnej správe experimentálnej psychológie, vysvetlenie vychádza zo série experimentov, ktoré otestovali vzťah medzi pamäťou a rôznymi typmi pohybov po dome. Ako prvé Radvansky priradil skupine účastníkov úlohu, aby si vybrali nejaký objekt z jedného stola a zamenili ho s objektom z druhého stola v inej miestnosti. Potom dal tú istú úlohu druhej skupine, kde boli stoly rovnako vzdialené, ale v tej istej miestnosti.

Rozdiel vo výkonnosti týchto skupín bol enormný. Radvansky to nazval niečo ako malé záhady života. Napriek jednoduchosti ich úloh ľudia zabudli 2 až 3 krát čo mali na mysli, keď prešli pomedzi dvere. To naznačilo, že prechod pomedzi dvere zapríčiňuje psychickú blokáciu, obmedzuje našu schopnosť získať naše spomienky, ktoré sme nadobudli niekde inde.

Ale bolo to naozaj prekračovanie prahu, čo zapríčinilo výpadky ich pamäte alebo to jednoducho bolo len iné prostredie, v ktorom sa túto úlohu naučili? Aby na to Radvansky prišiel, položil dobrovoľníkom inú úlohu so zámenou objektov. Ale tentokrát úloha vyžadovala, aby prešli cez niekoľko dverí vedúcich do tej istej miestnosti, kde úloha začala. Keď sa po prejdení niekoľkých miestností vrátili, ich pamäť zlyhala a vyzeralo to, ako keby boli v inej miestnosti, keďže prešli cez niekoľko iných miestností s inými scenériami. „Keď prešli cez viacero dverí, chybovosť sa zvýšila,“ povedal.  To poukazuje na to, že chodenie po miestnostiach zabíja pamäť viac, než fakt o odlišnom prostredí.

dvere1

A prečo sa to deje? „Keď sa pohybujeme po svete, je to veľmi nepretržité a dynamické, a aby sme to využili viac efektívne, analyzujeme veci,“ povedal Radvansky. Vedci si začali predstavovať mozgy ľudí, ako prekračujú hranice udalostí a podľa týchto štúdií len začínajú skladať kúsky dokopy, ako mozog zvláda túto funkciu. „Je veľa oblastí mozgu, ktoré začínajú rozjasňovať rôzne druhy udalostí.“

Psychické hranice udalostí sú užitočné, pretože nám pomáhajú organizovať naše myšlienky a spomienky. Ale keď sa pokúšame spomenúť si na veci, ktoré sme mali v úmysle urobiť alebo dostať, či možno nájsť… to už môže byť nepríjemné.

„Myslím si, že architekti sa zaujímajú o tento výskum, pretože chcú navrhovať priestory, ktoré sú viac efektívnejšie,“ povedal Radvansky. „Napríklad by mohli poriadne zvážiť, kde potrebujete dvere a kde nie.“
Komentáre

komentárov