10 miliónov dolárov za prvý superautobus na svete

0
Pridal 16. December 2011 admin , Články

Superbus1

Superautobus skôr vyzerá ako veľmi dlhé Lamborghini než skutočný autobus a je schopný previesť 32 ľudí na dlhé vzdialenosti pri rýchlosti až do 250 km/h.

Prvý superautobus na svete vyvinuli na Delftskej univerzite technológií v Holandsku pod vedením profesora Wobbo Ockelsa, ktorý sa v roku 1985 stal prvým astronautom, ktorý bol v otvorenom vesmíre. Bol názoru, že vlaky sú príliš pomalé pre súčasné potreby a navyše majú nevýhodu pri jazde medzi stanicami, tak sa rozhodol vybudovať super stroj , ktorý by mohol cestovať rýchlosťou svetla a zároveň byť šetrný k životnému prostrediu. On a jeho tím strávili 3 roky na vývoji superautobusu a výsledky sú viac než grandiózne.

 

Superautobus s výzorom Lamborghini je 15 metrov dlhý, 2,5 mestra široký a 1,65 metra vysoký. Bol postavený len s použitím ľahkých materiálov ako sú uhlíkové vlákna, hliník, polykarbonáty a sklená vata. Je poháňané výlučne z batérií nabíjaných solárnou energiou. Interiér futuristicky vyzerajúceho stroja ponúka rovnaký luxus ako profesionálne limuzíny či prúdové lietadlá. Ako by ste mohli očakávať, takýto revolučný vynález nemôže byť vôbec lacný. Arabského šejka stál vyše 10 miliónov dolárov, aby si ho mohol odkúpiť a letieť s ním do Spojených arabských emirátov na prúdovom lietadle, kde bude požitý na cestovanie medzi Abu Dhabi a Dubajom. Špičkový autobus bude jazdiť 125 km vzdialenosti medzi týmito mestami v čase pod 30 minút.

V mestách bude superautobus jazdiť normálnou rýchlosťou, ale keď sa ocitne na diaľnici, zaradí sa na špeciálnu betónovú časť cesty pre neho vybudovanú, ktorá je paralelná s bežnou cestou a zvýši svoju rýchlosť na 250 km/h.

Superbus2
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať