Zoznámte sa s kozou produkujúcou pavučinu

0
Pridal 15. November 2011 admin , Články

pavucina1Na farme vo Wyomingu, USA,  sa kozy doja pre ich pavúčie siete. Aj keď to znie zvláštne, molekulárny biológ Randy Lewis tvrdí, že v priebehu dvoch rokov pavúčie vlákna, ktoré sa odsajú kozám, nahradia vaše unavené  a namáhané šľachy a väzivá – dokonca aj kosti.

Profesor Lewis a jeho tím na univerzite vo Wyomingu úspešne implantovali gény produkujúce pavučinu z pavúka Golden orb do stáda kôz a teraz konečne vyrábajú jeden z prírodne najsilnejších produktov vo využiteľných množstvách.

Výroba je vyspelá, no veda nie. Pavúčie vlákna sa využívali po stáročia na zahalenie rán s rozličnými stupňami úspechu, ale problémom bolo až doposiaľ to, ako ich získať. „Potrebovali sme spôsob, ako vyprodukovať obrovské množstvá pavúčích bielkovín“, povedal profesor Lewis pre news.com.au.

S pavúkmi sa nedá hospodáriť, takže týmto smerom nie a odkedy vytvárajú 6 rôznych pavučín, aj keby to sa dalo, nefungovalo by to. Pavúky majú tiež tendenciu zjesť  jeden druhého, takže odsávanie jedného vlákna zo šiestich zo samotného pavúka by samozrejme neposlúžilo celej ľudskej rase. Profesor Lewis a jeho tím osamostatnili vonkajšie vlákno siete – ako najsilnejšie zo šiestich typov pavučín.

Začlenili  DNA, ktorá vytvára pavučinu do DNA kozy, potom počkali, kým porodí a začali s laktáciou. „Začleňovanie sa ukázalo byť pomerne jednoduché, keďže kozy sú známe ako podporovatelia génov, ktoré sa samotné vytvárajú v mliečnych žľazách počas laktácie,“ povedal.

koza_pavucina2

„ Tie sa spájali s našimi génmi pre tvorbu pavučiny.“ Po tom, čo sa mlieko zozbiera, vezme sa do laboratória, kde sa pavúčia bielkovina filtruje. Stuhne, keď sa vystaví vzduchu a zvinie sa do valčeka. Profesor Lewis vraví, že tím zozbieral okolo 4 metrov pavučiny za každé štyri kvapky bielkoviny, ktoré zozbierali.

Čistá látka má široký rozsah pre medicínske aplikácie ako zošívanie a spájanie – zahrňujúc náhradu väziva – ale jeho využitie by sa mohlo dobre rozšíriť aj mimo našich nemocníc. „ Ak to funguje, aby som pravdu povedal, jedným z prvých uplatnení je rybársky vlasec,“ hovorí profesor Lewis. „Myslím, že budeme testovať skutočné svetové aplikácie za menej než dva roky, ale kedy sa dostanú na trh je už mimo mojej kontroly.“ V prípade, že by vás zaujímalo, žiadna koza si neublížila počas tvorby mlieka pre pavučinu.

Profesor Lewis vravel, že neexistuje žiaden dôkaz, ktorý by podnietil kozy určené na experiment správať sa odlišne od obyčajných kôz, či v ich fyziológii alebo psychológii. Jedného dňa toto bremeno bude odstránené aj z pliec kôz.  Profesor Lewis vraví, že technológia  by sa mohla uplatniť aj v hospodárstve, kde vyvíjajú podobnú technológiu pre ďatelinu.

 
Komentáre

komentárov