Najstaršia kaviareň v Európe

0
Pridal 28. November 2011 admin , Články

Kaviareň Florian na benátskom námestí sv. Marka vábi už 300 rokov. Ženy tu zvádzal už Casanova…

najstarsia_kaviaren1
Príležitosť prichádza sama, keď žene spadne na zem kabelka. Zohne sa po ňu a s úsmevom ju kráske podáva. Zvodca Giacomo Casanova (1725-1798) je v roku1755 v Caffé Florian na benátskom námestí sv. Marka častým hosťom. Nepo chutnáva si len na nápoji, ktorý sa v Európe stáva čoraz obľúbenejším. Stredom jeho pozornosti sú predovšetkým ženy. Ide totiž o jediný podnik tohto druhu, kam mohli príslušníčky nežného pohlavia chodiť.

Ideálne miesto k nevernostiam

Už 29.decembra 1720 otvára Floriano Francesconi v Benátkach svoju Caffé alla Venezia Trionfante, v preklade Benátska triumfálna kaviareň. Dve úplne jednoducho zariadené miestnosti, kde sa podáva dúšok kávy, si rýchlo nachádza medzi Benátčanmi svojich priaznivcov. Hostia si ale nemôžu zvyknúť na príliš dlhý názov a tak podnik rýchlo prekrstia podľa zakladateľa na jednoduchšie Caffé Florian. Casanova není sám, kto sem často zaskočí poohliadnuť sa po atraktívnej dámskej spoločnosti. Aj ďalší preslávený milovníci si tu s chuťou dávajú schôdzky. Následky? Nemanželské deti začínajú skoro zapĺňať štátne sirotince ….

Posledná šálka pred útekom

Benátska vláda v roku 1755 už nevidí iné východisko, než zakázať ženám návštevu kaviarne (neskôr rozhodnutie rušia a definitívne znova zavádzajú v roku 1767). Giacomo Cassanova teraz pre zmenu prenasleduje dámy prechádzajúce sa po námestí. Trest na seba nenechá dlh čakať. „Ste zatknutý,“ oznamujú mu a putuje do neslávne chváleného väzenia Piombi. „Ste obvinený z protináboženského a nevhodného správania“ znie verdikt súdu. Zvodca si z toho nič nerobí a prehlbuje v cele dieru, ktorou má v úmysle utiecť. Smola – tesne pred dokončením ho premiestnia do inej cely. Po druhýkrát už má väčšie šťastie. Ako únikovú cestu použije dieru v podkrovnej stene, ktorú vybudoval jeho spoluväzeň Marino Balbi. V noci z 31. októbra na 1. novembra 1756 sa pretiahne na strechu a odtiaľ zlezie dole. Našťastie unikne pozornosti dozorcom a nasadne do gondoly. Giacomo vie, že musí rýchle opustiť mesto, ale poslednú šálku kávy u Floriana si nedokáže odrieknuť. Urobí dobre, pretože na ďalšiu si bude musieť počkať 18 rokov. Tak dlho trvá, než ho omilostia a bude sa môcť v Benátkach opäť ukázať.

najstarsia_kaviaren2

 

Bez novín to nie je ono

Umelci si v preslávenej kaviarni podávajú kľučku. „Po prvýkrát som tam bol v roku 1721 ešte ako chlapec,“ spomína neskôr taliansky dramatik Carlo Goldoni (1707-1793). Zavítajú sem aj básnici Johann Wolfgang Geothe (1749-1832), alebo George Gordon Byron (1788-1824). Ku kávičke samozrejmä patria noviny, čo skoro pochopí taliansky spisovateľ Gasparo Gozzi (1713-1786). Zariadi preto, aby Gazzetta Veneta, do ktorej píše svoje články, u Floriana nikdy nechýbala.

Emócie na lagúne

Florianov pravnuk Antonio v roku 1858 predáva kaviareň Vincenzu Portovi, Giovannimu Pardellimu a Pietru Baccanellovi. Tí sa rozhodnú, že je treba interiéry zreštaurovať, veď na nich nikto nesiahol viac ako 100 rokov. Vykoledujú si ale nesúhlas Benátčanov. „Chcete zničiť našu kaviareň?“ obviňujú majiteľov, keď poverujú obnovou interiéru talianskeho architekta Lodovica Cadorina. Majitelia nakoniec musia vyhlásiť verejnú súťaž kvôli kontrole finančných nákladov a postupom práce. Cadorin ale aj tak zvíťazil a jednotlivé salóniky kaviarne dostávajú pod jeho vedením krásnu výzdobu. Najstaršia kaviareň v Európe, ktorá nikdy neprerušila svoju prevádzku, tak funguje už viac ako 290 rokov.

najstarsia_kaviaren3

najstarsia_kaviaren4

 
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať