7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o mori

0
Pridal 20. November 2011 admin , Články

1.  230-tisíc?!

plankton

Život v oceánoch a moriach je rovnako pestrý a bohatý ako kdekoľvek na súši. Existenciu morských živočíchov umožňujú predovšetkým morské rastliny, z nich sú najpočetnejšie drobné riasy nazývané fytoplanktón. A koľko takýchto “potvoriek” čerí vody svetových oceánov? Podľa sčítania, ktoré trvalo desať rokov, má v slaných vodách domov viac ako 230-tisíc rôznych druhov morských živočíchov. Na prieskume sa zúčastnilo 360 vedcov a výsledky zverejnili v rámci projektu “The Census of Marine Life.”

2.  Zem: Modrá planéta

Ak sa pozriete z vesmíru na našu planétu, zistíte, že modrá farba sa nachádza na 71% povrchu zeme. Tvoria ju moria a oceány ktoré pokrývajú spolu 361 miliónov km2 a ich objem dosahuje 1 370 miliónov km3 vody. More je vlastne časť oceánu pri jeho pobreží, ktorá buď výrazne vniká do pevniny alebo je od zvyšku oceánu oddelená ostrovom, ostrovmi, poloostrovmi či podmorským prahom. Rozlišujeme ich teda na vnútrozemské (napr. Stredozemné), okrajové (napr. severné) a medziostrovné more (napr. Karibské).

planeta-zeme

3. Zdravá soľ

S teóriou o pôvode soli vystúpil anglický vedec Edmund Halley v roku 1715. Uvažoval, že soli vylúhovali odtekajúce dažďové vody a rieky ich doplavili do mora. Slanosť mora nieje všade rovnaká, ovplyvňuje ju odparovanie vody, zrieďovanie dažďom, riečnymi prítokmi, ale i pohyby vĺn a prúdov. Pre ľudí je morská soľ prospešná. Obsahuje minerály a jód, blahodárne vplýva na našu pokožku.

4. Pre Hemingwaya

Novelu Starec a more napísal Ernest Hemingway na Kube v roku 1951 a stala sa bestsellerom. Za príbeh starého rybára Santiaga, ktorý nevzdáva nerovný boj na mori o potravu i svoju česť, získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literatúru. Dodnes je jeho najznámejším dielom, hoci má na konte romány ako Zbohom zbraniam či Komu zvonia do hrobu. O novele sa vyjadrili stručne: “Starec je starec, ryba je ryba a more je more”.

photo_hemingway_oldman_sea

5. Na mesiaci

Tmavé rovinaté oblasti na mesiaci tiež označujeme ako moria. Podobnosť s pozemskými majú len pri pohľade voľným okom zo Zeme, lebo neobsahujú vodu. Vznikli pred 3,9 až 3,2 miliardami rokov, keď dná paniev na Mesiaci zaplnila láva a tá stuhla. Mesačné moria sú rozdelené podľa toho, na akej strane Mesiaca ležia. Na privrátenej strane je napríklad More dažďov či More pokoja.

rockpool

6. A čaj sa sypal

S morom sú spojené i dejiny Spojených štátov amerických. 16. december 1773 sa do histórie zapísal ako “Bostonský čajový večierok”, vtedy v prístave obyvatelia Bostonu prezlečení za indiánov potopili v mori 342 debien čaju, ktoré priviezla Východoindická spoločnosť. Protestovali tým proti zvýšeniu dane za čaj, čo požadovala Veľká Británia. Začal sa boj za nezávislosť USA.

boston

7. Len jazerá

Nie sú to pravé “moria”. Aralské more je bezodtokové slané jazero v strednej Ázii. Vysychá, lebo vody z riek, čo ho zásobujú, sa používajú na zavlažovanie poľnohospodárskych plôch v púšti. Kaspické more (medzi Európou a Áziou) je najväčšie jazero sveta, sčasti spĺňa charakteristiky mora. Mŕtve more je slané bezodtokové jazero (medzi Jordánskom a Izraelom). Je najnižšie položeným i najslanším jazerom.
Komentáre

komentárov