BrainPort – pomôcka pre nevidiacich

0
Pridal 4. August 2011 admin , Články

Vynálezy 21. storočia už umožňujú ľuďom i napriek ich handikepom žiť normálny život. Podľa najnovšieho vynálezu – BrainPort (alebo tzv. elektronická lízanka) umožňuje slepým ľuďom premietať na jazyk obraz okolia pomocou slabých elektrošokov.

brainport-200x200

Už v roku 1960 prichádza jeden z amerických vedcov Paul Bach-y-Rita (1934-2006) s odvážnou hypotézou, že to, čo vidíme, je vytvorené skôr mozgom ako očami. Pokiaľ by to tak naozaj bolo, i napriek tomu, že človek má poškodené oči, existuje nádej na vrátenie zraku. Stačilo by „len“ dopraviť informácie do zdravého zrakového centra v mozgu. Vedci v laboratóriu v Middletone (v americkom štáte Wisconsin) sa rozhodli jeho hypotézu preveriť a vydali sa cestou, ktorá začína u citlivých buniek na povrchu našich jazykov a končí až v závitoch nášho mozgu.

V rámci výskumu vedci z americkej spoločnosti Wicab vyvinuli špeciálnu technickú pomôcku, ktorú nazvali BrainPort. Tá má nevidiacim ľuďom zprostredkovať zrak tým, že premieta jednoduchý obraz okolia na chuťové bunky jazyka pomocou jemných elektrošokov. To znamená, že slepci by mali zaistenú lepšiu orientáciu v neznámom priestore. Prístroj pritom vypadá veľmi nenápadne. Skladá sa z klasických čiernych okuliarí, ktoré sa podobajúú na slnečné, len s tým rozdielom, že sú navyše vybavené kamerou. Okuliare sú prepojené úzkym káblom s malým elektrickým konvertorom až k tzv. lízanke.

brainport-vision-concept-110209-02-238x200Táto lízanka je vlastne doštička (3×3 cm) pokrytá jemným poľom účinných elektrónov, ktoré sa plošne dotýkajú jazyka a do jeho buniek vysielajú štruktúrovanú informáciu o okolí, ktoré sprostredkúva kamera umiestnená na okuliaroch. Výsledný obrázok je síce len čiernobiely (svetlo odpovedá elektrickému impulzu, tma zase jeho absencii, šedé tóny vyvolávajú len slabší elektrošok), ale aj tak je to pre slepého človeka veľkým prínosom pri jeho orientácii v priestore. Vďaka impulsom, ktoré z okuliarí prenášajú obraz do jazyka, slepci získajú predstavu o predmetoch, ktoré sú pred nimi.

Špeciálny prístroj testoval vo Veľkej Británii i 24-ročný vojak Craig Lundberg, ktorý prišiel o svoj zrak pri výbuchu granátu vo vojne v Iráku:

„Elektrické šoky skoro nebolia a dá sa na ne pomerne rýchlo zvyknúť. A ako chutia? Dalo by sa to prirovnať k praskajúcim cukríkom alebo napríklad k tomu, že cucáte cucáte zhruba tak deväťvoltovú batériu.“

Vedci ale mysleli aj na slabšie povahy. Keby predsa len niekomu boli elektrošoky nepríjemné, môže si ich vďaka špeciálnemu ovládaču zoslabiť.

Nevidiaci si na BrainPort zvyknú do dvoch hodín. Po desiatich hodinách sa ale výsledky dostavili zatiaľ vždy. To už sú slepci schopní rozoznávať predmety okolo seba. Nerobí im väčšie problémy odhadnúť, v akej vzdialenosti sa nachádzajú, a prípadne ich potom uchopiť.

„Ide len o zvyk,“ zhodujú sa vedci. Po dlhšej dobe sú nevidiaci dokonca schopní orientovať sa bez akejkoľvek pomoci sami vonku. S uvedením na trh sa ešte vyčkáva, ale údajne to je len otázka času.

 
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať