Gladiátori – časť I.

0
Pridal 21. April 2011 admin , Články

Milí čitatelia, po (trocha) dlhšom čase Vám chcem ponúknuť (Marquest) jeden (dúfam, že zaujímavý) článok, týkajúci sa rôznych faktov o gladiátoroch. Čo to boli za ľudia, čím sa zaoberali a taktiež niekoľko informácií, ktoré vyvracajú filmové spracovania týchto súbor. Príjemné čítanie.

 

gladiator1Kto to bol gladiátor?

Gladiátor (lat. gladiator, “ten, kto používa meč”; šermiar) bol človek bojujúci v zápasoch pre pobavenie publika. Výraz gladiátor je odvodený od názvu krátkeho meča (gladius), s ktorým gladiátori za čias starovekého Ríma často bojovali. Gladiátormi boli otroci, vojnoví zajatci a odsúdení zločinci. Existovali však aj gladiátori profesionáli.

Niečo z histórie gladiátorských zápasov

Gladiátorské zápasy sa do Ríma s najväčšou pravdepodobnosťou dostali od Etruskov. Títo totiž v rámci pohrebného rituálu konali ľudskú obetu, ktorá mala uzmieriť ducha mŕtveho a priaznivo naladiť bohov mŕtvych. Táto obeta nebola vykonávaná kňazmi, ale samotnými obetovanými – mužmi, ktorí bojovali na smrť. Vzali dvoch zajatcov (otrokov, zločincov) a nechali ich bojovať nad hrobom zosnulého. Ten, kto prehral, sa stal obeťou.

V Ríme sa prvé gladiátorské hry s istotou datujú do roku 264 p.n.l., nie je však vylúčené, že tieto súboje sa odohrávali aj o niekoľko storočí skôr. Vrcholom hier bol začiatok 4. storočia, kedy sa v rímskom Koloseu bojovalo takmer 200 dní do roka. S nástupom kresťanstva, ktoré prerazilo i do vysokej politiky sa začalo s postupným úpadkom hier. V r. 326 bol v Bejrúte vydaný 1. edikt cisára Konštantína Veľkého, ktorý zakazoval gladiátorské hry v celej ríši. Definitívny koniec gladiátorským hrám urobil cisár Honorius približne v roku 404 po Kristovi.

Aká bola dĺžka trvania hier?

Najskôr sa hry konali iba v deň pohrebu, neskôr s narastajúcim počtom bojujúcich gladiátorov sa hry postupne predlžovali. Taktiež sa upustilo od pôvodného smútočného charakteru hier a prešlo sa k ich usporadúvaniu ako bezplatného krvavého divadla. Ľudia prichádzali vo veľkých počtoch do gladiátorských arén. Bolo to masové publikum, ktoré chladnokrvne hľadelo na bojujúcich a zomierajúcich mužov, ženy! a zvieratá. Najvýznamnejším

a najslávnejším miesto hier sa stalo rímske Koloseum. Veľké davy ľudí v aréne sa dali zneužiť na propagáciu jednotlivých politikov a organizátorov.

Historici zrátali, koľko dní v roku oslavovali Rimania gladiátorskými hrami: počas vlády prvého rímskeho samovládcu cisára Augusta to bolo 66 dní, o 150 r. neskôr za Marca Aurelia to bolo 135 dní a napokon v 4. storočí n.l. to bolo vyše 175 dní v roku.

 

gladiator2Kde sa bojovalo?

Bojovalo sa v rôznych arénach po celom území Rímskej ríše, ale najvýznamnejšie miesto bolo priamo v Ríme. Bolo to slávne Koloseum, aréna pre viac ako 50 000 divákov a na tú dobu s neuveriteľným vybavením. Pod javiskom sa nachádzal systém chodieb a miestností, klietky s divokými zvieratami, výťahy a studne. Nad Koloseom bol systém plachiet, ktoré slúžili ako ochrana pred slnečnou páľavou a zlým počasím. V miskách sa pálili aromatické borovicové semienka, ktoré prekrývali pach rozkladajúcej sa krvi, ktorou boli nasiaknuté dosky pod pieskom v aréne.

Zaujala vás prvá časť článku o gladiátoroch? Tak si istotne nenechajte ujsť aj ďalšiu časť, ktorá príde už čoskoro. V nej sa dozviete, ako a aké typy bojovníkov zápasili v arénach.

Zdroje: internet, koláž článkov
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať