Zázračný čaj rooibos

0
Pridal 26. March 2011 admin , Články

Rooibos1Názov rooibos (tiež rooibosch alebo rooibush) pochádza z afrikánčiny a v preklade znamená red bush, čiže červený ker. Prvá písomná zmienka o tomto najobľúbenejšom nápoji domorodcov v južnej Afrike pochádza z roku 1772. Jemne sladkastej chuti sýtočervenohnedého čaju podľahli civilizované národy až na prelome nášho storočia. Objavili ho v Cederbergu, ktorý leží severne od Kapského mesta. Odvtedy sa 1 až 1,5 m vysokému kru s hnedohrdzavými ihličkami dostáva čoraz väčšej pozornosti.

Tajomstvo spracovania

Spočiatku sa celé kry vysekávali sekerami a drvili akýmisi drevenými kladivami. Po usušení na slnku sa drvina navŕšila do hromád, kde rooibos fermentoval. Princíp spracovania je v podstate až do dneška rovnaký, akurát ručnú prácu vystriedali stroje. Výsledný produkt obsahuje asi 10% vlhkosti. Šance zarobiť na zázračnom čaji sa chopil v r. 1904 (niektoré zdroje uvádzajú r. 1804) ruský imigrant Benjamin Ginsberg. Skupoval rooibos od domorodcov a vyvážal ho do mnohých krajín. Keďže takýto spôsob zásobovania čajom-nečajom sa pravdepodobne ukázal ako nerentabilný a zbytočne drahý, začalo sa uvažovať o pestovaní rastliny na veľkých plochách. Priekopníkom technológie sa stal v roku 1930 pán P. le Fras Nortier, lekár a veľký milovník prírody. Iskra jeho entuziazmu preskočila aj na niekoľkých farmárov, ktorí sa pestovaním a spracovaním rooibosu začali úspešne zaoberať. Čaj-nečaj sa preslávil najmä počas druhej svetovej vojny. Dopomohla k tomu aj skutočnosť, že trh bol náhle ochudobnený o dovtedy veľmi obľúbený cejlónsky čaj.
Po skončení vojny milovníci čaju akoby na rooibos zabudli. O renesanciu pitia tohto zázračného nápoja sa postarala až Clanwilliamova čajová spoločnosť, ktorú založili v roku 1948.

Pôsobenie čaju-nečaju

Africkí domorodci používajú rooibos na uvoľnenie detských kolík. Taktiež ho dávajú deťom, ktoré v noci zle spávajú a sú nepokojné. Rooibos neobsahuje kofeín, napriek tomu má povzbudivé účinky. Pôsobí proti depresiám a stavom úzkosti, zlepšuje trávenie, je vhodný pre ľudí, ktorí celý život bojujú s nadváhou. Čaj má močopudné účinky, vplýva na lepšie spaľovanie tukov v organizme a mierne ovplyvňuje centrum hladu v mozgu. Taktiež vďaka vysokému obsahu fluóru chráni zuby pred zubným kazom. Má priaznivé účinky na pleť, obsahuje množstvo stopových prvkov a iných telu prospešných látok, má protialergické účinky a zmierňuje kŕče. Flavonoidy obsiahnuté v rooibose pôsobia ako antioxidant – likvidujú v súčasnosti populárne voľné kyslíkové radikály, majú teda protirakovinové účinky a pôsobia proti srdcovo-cievnym chorobám a starnutiu organizmu. Čaj-nečaj blahodárne vplýva na pečeň, znižuje hladinu cukru v krvi, pomáha pri zápche a môže sa užívať ako podporný liek pri rôznych kožných ochoreniach, posilňuje činnosť imunitného systému.

rooibos2

Rooibos má široké uplatnenie

Vďaka obsahu stopových prvkov, ktorých zloženie aj množstvo sú podobné ako pri mlieku, sa rooibos môže využiť ako náhrada za mlieko u dospievajúcich detí. Rovnako poslúži všetkým jedincom alergickým na mlieko. Vzhľadom na nulový obsah kofeínu sa môže čaj-nečaj popíjať bez väčších obmedzení počas celého dňa, horúci i ľadovo studený. Je známe, že tanín vo väčších množstvách môže brániť vstrebávaniu železa a zhoršovať metabolizmus bielkovín. Obsah tejto látky v rooibose je natoľko nízky, že skutočne nič nám nebráni v tom, aby sme si množstvo čaju denne dávkovali hoci aj na litre. Aj pri tomto čaji si treba vybrať svoj vlastný spôsob dochucovania. Pridaním mlieka či smotany čaj zjemníte, ale rovnako dobre chutí aj čistý. Kto si zvykol viac na sladké, môže si rooibos prisladiť cukrom alebo medom, nie je to však nutné. Čaj-nečaj je sám osebe mierne sladkastý a s troškou citrónu nepotrebuje už žiadne iné dochucovanie. Môžete ho piť na raňajky, počas obedňajšej siesty namiesto kávy, ale aj tesne pred spaním. Upozorňujeme chronických nespáčov, aby účinky čaju-nečaju vopred vyskúšali pri niektorom z nutných ponocovaní. Rooibos sa výborne hodí na doplnenie minerálnych látok po športe či po ťažkej práci. Odporúča sa denne vypiť 6 – 8 šálok. Takéto množstvo vám zabezpečí dostatok “materiálu” na zabezpečenie zdravej pokožky, zubov, kostí a predovšetkým dobre fungujúci metabolizmus.

rooibos3

Viete ako správne pripraviť rooibos?

Čaj-nečaj nájde široké uplatnenie pri príprave nejedného chutného osvieženia. Najskôr pripravíte základný nálev – na jednu osobu rátame s pohárom horúcej vody (asi 2,5 dcl), ktorou zalejeme čajovú lyžičku vrchovato naplnenú rooibosom. Pohár prikryjeme a necháme lúhovať 2 a pol až 3 minúty. Precedíme cez sitko a podávame. Rooibos sa predáva aj vo vrecúškach. Takto naporcovaný čaj možno veľmi pohodlne pripraviť v mikrovlnke. Do pohára studenej vody (asi 3 dcl) vložíme 1 vrecúško čaju-nečaju. Mikrovlnku zapneme na maximum. Po dvoch minútach je čaj hotový. Zabudli ste na svoj horúci čaj-nečaj a je vám ľúto ho vyliať? To nemusíte. Rooibos totiž môžete bez obáv zohrievať. Na rozdiel od čierneho čaju nestráca ani po takejto úprave svoju chuť a vôňu.

Rooibos v kuchyni

Po rooibose nemusíte siahnuť len vtedy, ak potrebujete uhasiť smäd. Rovnako dobre sa dá využiť aj pri príprave pokrmov. Keď ho pridáte do variaceho sa jedla namiesto tekutín (napr. vody), dodá jedlu nielen peknú farbu, ale i zaujímavú exotickú príchuť. Rooibos môže taktiež tvoriť základ pri príprave niektorých polievok a omáčok. Silný odvar z čaju-nečaju ozvláštni marinádu, do ktorej nakladáte mäso. Po vybratí bude oveľa jemnejšie a chuťovo výraznejšie.
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať