Kamikadze – Hrdinovia alebo blázni?

0
Pridal 10. September 2010 admin , Články

Japonská stratégia nasadenia samovražedných pilotov na konci druhej svetovej vojny bolo na prvý pohľad výrazom tradičných samurajských hodnôt vernosti a sebaobetovania. V skutočnosti išlo o jednu z posledných vojenských možností mocnosti zahnanej do kúta, ktorej cieľom bolo čo najlepšie využiť neskúsených pilotov.  

Výcviková príručka sa skladala z jednoduchých inštrukcií, zrozumiteľných aj pre úplných začiatočníkov. Americkí námorníci, ktorí za druhej svetovej vojny zažili útoky kamikadze, by neverili, keby im niekto tvrdil, že japonskí piloti nie sú ostrieľanými bojovníkmi. Pravda je však taká, že takmer všetci boli nováčikovia plniaci zúfalý plán armády, ktorej nepriateľ zasadzoval ochromujúce rany.

kamikadze1

 

Viceadmirál Takidžiro Oniši bol prvý, kto navrhol samovražedné bombardovacie lety ako vojnovú zbraň. Japonská admiralita dospela k názoru, že všetky iné možnosti vyčerpala. Vojenská logika diktovala, že je zbytočné mať skúsenosti na letecké súboje, keď jediné lietadlo naložené výbušninami môže nepriateľovi spôsobiť obrovské škody.
Tieto samovražedné eskadry sa oficiálne nazývali Tokkotai, „Špeciálny útočný zbor“, skrátene Tokko. Vo svete sa stali neslávne známymi pod iným menom: kamikadze. To slovo znamená „božský vietor“ a odkazuje na udalosť z japonských dejín, keď v roku 1281 tajfún zničil mongolskú útočnú flotilu.

kamikadze2

Samuraji oblohy

Pri snahách o porozumenie motívov kamikadzeov sa často zdôrazňoval vplyv, aký mala na pilotov samurajská tradícia. Stredovekých bojovníkov pútal k ich pánom prísny kódex poslušnosti zvaný bušido. Služba feudálnemu pánovi bola pre samuraja zmyslom života. Bojovník ponúkal neochvejnú disciplínu a vernosť až za hrob. Pilotov kamikadze predstavovali verejnosti a ich blízkym ako novodobých samurajov, obetujúcich vlastný život na ochranu svojho pána, cisára. Na ich misie dopadal odlesk tradície bušido.
Takýto vznešený pohľad na službu pilotov kamikadze našiel odozvu u mnohých japonských pilotov. Niektorí z tých, ktorých na let nevybrali, boli zničení a zúfalo prosili svojich veliteľov, aby ich predsa vzali. Iní písali listy vlastnou krvou na dôkaz svojho odhodlania obetovať život.
Medzi samurajom a kamikadzem však pritom neexistovala nijaká paralela. Samuraji boli príslušníci elitnej skupiny, väčšinou rodom povolaní na vznešenú úlohu, a celé roky sa cvičili v bojových umeniach. Ba rozdiel od samurajov boli kamikadzeovia mladí branci, ktorí sa hlásili do armády ez ohľadu na svoj vek alebo spoločenskú vrstvu, z ktorej pochádzali. Naraz mohol byť samurajom každý – za predpokladu, že bol ochotný zomrieť.

kamikadze3

Posledný list domov

Pred odletom písali kamikadzeovia posledný list svojej rodine. Mnohí z nich sa uchýlili k štandardizovanému obsahu, v ktorom zavrhovali nostalgiu a zdôrazňovali zbožnosť svojho činu. Niektorí vyjadrovali nádej a vieru, že ich meno bude zapísané do uctievaných siení svätyne Jasukuni v Tokiu, ktorá pripomína japonských padlých vojakov. Jeden pilot napísal svojim dvom malým deťom:
Nezáviďte svojim kamarátom, že majú oteckov. Váš otecko … sa stal bohom a stále sa na Vás pozerá.
Za ustálenými frázami bol však stále zjavný vnútorný boj o to, či a ako sa zmieriť s obludnosťou vzniknutej situácie. Goro Nagamine si zapisoval, čo cítil v noci pred svojím letom: Hovoril som si: „Tak už si pripravený?“ a jedno moje ja odpovedalo: „Áno pane! Som pripravený,“ a pritom moje druhé ja stále bez prestávky kričalo: „Nechcem zomrieť!“
Po dopísaní listu piloti vyložili svoje osobné veci. Navrch položili kus papiera s označením majiteľa, ktorý mal pred menom „zosnulý“. Potom boli pripravení na let.
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať