Káva – droga alebo liek?

0
Pridal 22. August 2010 admin , Články

Dôležitý je výber kávy. Najlepšia je stopercentná Arabika, pripravená s malým množstvom vody. Žiadna instantná a americká káva. Výrobky ktoré obsahujú sušené mlieko, sú nápoje, ktoré s kávou nemajú nič spoločné. Pri zachovaní striedmosti sa pôžitku z kávy nemusí zriekať nikto.  Striedmosť  v tomto prípade znamená približne 300 mg kofeínu denne, čo sú asi tri šálky stredne silnej kávy.

Pri nadmernom množstv kávy, sa kofeín stáva návykovým a pri vynechaní “dávky” hrozia abstinenčné príznaky. Odborníci takúto závislosť nazývajú kofeinizmus. Ak chcete kávu obmedziť, nerobte to naraz, ale postupne znižujte dávky – asi o pol šálky denne. Pripravte sa však na to, že môžete byť podráždení a bude vás pobolievať hlava.

kava1
S cukrom alebo bez ?

Pri pití kávy by sme mali dať prednosť trstinovému cukru. Ak pijeme kávu po jedle, v ktorom sme už sacharidy prijali, kávu by sme radšej sladiť nemali. Počas dňa nám však lyžička cukru v káve neuškodí. Odborníci nám neodporúčajú piť ľadovú kávu, ktorá s cukrom, plnotučným mliekom a so smotanou obsahuje viac ako štvrtinu odporúčanej dennej dávky kalórií.

Kofeín je najrozšírenejší povolený povzbudzujúci prostriedok na svete.Stimuluje srdcovú činnosť, nervovú a dýchaciu sústavu, uvoľňuje hladké svalstvo, zlepšuje myslenie aj koncentráciu a odďiaľuje únavu. Káva tiež povzbudzuje trávenie, kofeín a teofilín v nej obsiahnutý pomáha pri astme. Káva je tiež dôležitým zdrojom antioxidantov, ktoré znižujú riziko rakoviny a môže byť aj prevenciou cukrovky.

Káva a probiotiká

Aj keď má kofeín veľa dobrých vlastností, môže mať rôzne nežiadúce účinky, podľa toho, ako telo na tento alkaloid reaguje. Precitlivelosť naň sa prejaví búšením srdca, nesústredenosťou a nadmerným potením. Ľudia s vysokým krvným tlakom, zo zvýšenou tvorbou žalúdočnej kyseliny a zo žalúdočnými vredmi by sa mali káve vyhýbať. Vzdať by sa jej mali aj tehotné a dojčiace ženy. Káva sa neodporúča piť ani pri ochoreniach žlčníka,pankreasu a štítnej žľazy. Nemala by sa piť tesne po konzumácii probiotík, inak znižuje ich účinok, zhoršuje vstrebávanie niektorých dôležitých živín, napr. železa a zinku.

kava2

Turecká alebo espresso?

Káva je nielen pochúťka, ale zároveň druhý najväčší obchodný artikel po rope. Kým sa dostane z plantáží do našich šálok, prejde dlhú cestu. Pestuje sa po celom svete. Kríky a stromy kávovníkov kvitnú krátky čas, zato niekoľko krát do roka, čo umožňuje ich  mnohonásobný zber. Drobné biele kvietky výrazne voňajú a zrelé bobule kávovníka majú tmavočervenú až fialovú farbu. Plody majú vajcovitý tvar a pod šupkou skrývajú sladkastú dužinu. Najkvalitnejšie druhy káv sa zbierajú ručne. Potom sa káva suší, zbavuje šupiek a podľa rôznych receptov a praží a dochucuje.

Slováci pili v minulosti najčastejšie klasickú zalievanú kávu. Dnes ho vystriedalo kvalitné voňavé espresso s penou, pri príprave ktorého cez stlačenú kávu prejde za niekoľko sekúnd len horúca para, bez ohľadu na to, koľko vody doň ide. Takáto káva sa pripravuje zo siedmich gramov kávy. Ristretto je najmenšia káva s obsaho 0,2 decilitra vody.
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať