Zbavte sa okuliarí prirodzenou cestou – bez laserovej operácie

0
Pridal 27. July 2010 admin , Články

Všetci isto dobre vieme, aký je pre nás zrak dôležitý. Dovolím si tvrdiť, že zrak je pre nás najdôležitejší zmysel. Dá sa síce žiť aj bez neho, ako nám to dennodenne dokazujú zrakovo postihnutí spoluobčania, ktorých veľmi obdivujem, ale už to nie je plnohodnotný život. Či už sú nevidiaci úplne – od narodenia alebo postupne prestali vidieť v dôsledku očnej choroby či úrazu, alebo sú nevidiaci iba čiastočne – vidia veľmi slabo, neostro, so zákalom, tunelové videnie a pod. je až neuveriteľné, ako sa dokážu prispôsobiť tomuto hendikepu.

My, ktorí máme to šťastie, že náš zrak nám umožňuje videnie, by sme si ho mali aj patrične vážiť. V dnešnej dobe, keď na nás všade číhajú nebezpečenstvá poškodenia zraku je to obzvlášť ťažké. Pýtate sa ako si môžete poškodiť zrak? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Napríklad aj v tejto chvíli, keď čítate tento článok. Koľký to už dnes je? 10., 20., 100. článok na internete? To znamená, že už na monitor hľadíte istú dobu. Dve hodinky? Viac? 4, 6, 8? Nebodaj ešte viac? A hovorí vám niečo slovo prestávka na relax očí?

oko

 

Bežne si neuvedomujeme, že aj pohyby očí vykonávajú svaly, aké máme na celom tele – teda svaly priečne pruhované, ktoré môžeme ovládať vlastnou vôľou. Podľa vedeckých výskumov by sa mala prestávka pri práci s počítačom robiť vždy po hodine na 10-15 minút. Samozrejme, počas nej by sme sa mali striedavo pozerať na predmety v diaľke a v našej blízkosti, čím si precvičíme schopnosť zaostrovania šošovky. Ďalej si môžeme oči jemne pomasírovať cez viečka, prípadne gúľať očami, zaostrovať na nejaký predmet (napr. ceruzka, pero) a pod. Všetky tieto cvičenia nám môžu pomôcť uchovať si oči v dobrej kondícii.

Ak sa nám už z akéhokoľvek dôvodu zrak zhoršil, nesmieme ani sekundu váhať s návštevou očného lekára. Toho by sme mali navštevovať pravidelne (aj keď nemáme problémy s očami) aspoň raz ročne. Prevedie nám rôzne vyšetrenia, na základe ktorých môže zistiť aj ochorenie očí, ktoré my sami nevidíme – rôzne zápaly, zákaly, zvýšený vnútroočný tlak a pod.

Pri zhoršenom zraku nám väčšinou lekár predpíše okuliare. Ak sa obávate, že v optike dostanete nejaké „popolníky“ s hrubým bakelitovým rámom, tak sa veľmi mýlite. V dnešnej dobe je výber rámiku takmer až heroický výkon, pretože ponuka je nesmierne široká a každý si isto nájde ten svoj.

okuliare

Mladí ľudia, alebo ľudia ktorým to umožňuje zdravotný stav sa v súčasnosti veľmi radi prikláňajú k možnosti nosenia kontaktných šošoviek namiesto okuliarov. Je to síce vyššia investícia, ale na druhú stranu je to treba pre športovcov jediná možnosť ako vidieť a nemusieť mať okuliare. O problematike kontaktných šošoviek sa toho už veľa popísalo. Stačí si len niečo pohľadať na internete. Všade však nájdete jednu vec rovnakú a tou je hygiena, ktorá je pri manipulácii so šošovkami veľmi dôležitá.

Niekoľko desiatok rokov funguje aj možnosť nechať si oči operovať. Kedysi sa operácia prevádzala mikroskalpelom, v súčasnosti je to už laserový lúč. Aj tejto problematike sa na internete venuje veľa stránok. Najlepšie informácie si nájdete na stránkach renomovaných kliník, ktoré ponúkajú operácie tohto typu. Operácia očí je vhodná len pre niektoré skupiny ľudí, v závislosti na type ochorenia, veku a pod. Taktiež nemožno zabúdať na dosť vysokú cenu, ktorá sa pohybuje v desiatkach tisíc korún.

Všetci bez rozdielu, či už so zdravým zrakom alebo s nejakou vadou by sme nemali zabúdať na zdravú výživu nielen pre telo, ale aj pre oči. Dôležitý je najmä vitamíny A,B,C,D,E, betakarotén, luteín, zeaxantín a pod. Všetky tieto dôležité látky si môžeme zakúpiť v koncentrovanej forme ako výživové doplnky v lekárňach.

Na záver ešte pár slov. Aj keď nás k tomu doba zvádza a práca aj núti, pozeranie do monitoru či televíznej obrazovky by sme mali vykonávať s rozumom a šetrne. Veď naše oči sú pre nás veľmi dôležité, a aj keď treba teraz nepociťujeme žiadne problémy, o pár rokov sa môžu prejaviť. A aby sme všetko nezvádzali len na obrazovky, zrak si poškodzujeme aj pri iných činnostiach, ako napríklad vykonávanie rôznych činností pri nedostatočnom osvetlení, nedodržiavanie používanie ochranných prostriedkov zraku pri práci v dielni, záhrade a pod.

Watching-TV-2

 
Komentáre

komentárov


0 KomentárovPridajte komentár ako prvý!


Odpovedať